Pohlednice ze sbírky Martina Nováka pomáhají při opravách památek. Má jich už dvě tisícovky

Martin Novák, sběratel pohlednic Telče
Martin Novák, sběratel pohlednic Telče

Pohlednice si mezi sebou lidé posílali už na konci devatenáctého století, a posílají si je dodnes. Martin Novák z Telče se specializuje na pohlednice s obrázky a fotografiemi svého rodiště.

Jeho sbírka dnes pomáhá i historikům.

„Našel jsem jednu pohlednici doma, a tou to všechno začalo. Je z roku 1920, máme na ní číslo jedna,“ vzpomíná na své sběratelské začátky Martin Novák. Bylo mu asi devatenáct let, když s otcem sbírku založil. Dnes už se o ni stará sám. „Postupně jsem se začal zajímat, jak ty pohlednice vznikaly,“ říká sběratel, a vyjmenovává různé techniky: „První pohlednice byly tištěné litografickou metodou, nejvíc rozšířené byly světlotiskové.“

Stará kabinetní fotografie z roku 1888 ukazuje Telč bez nádraží

Sbírka Martina Nováka se pomalu a jistě stává učebnicí historie města. Spousta míst už totiž existuje jen na těch pohlednicích. „Mám i fotografie, kabinetky, z roku 1888, když ještě v Telči nebylo nádraží,“ říká sběratel s tím, že ho často oslovují památkáři nebo stavební firmy, které opravují telčské památky. V poslední době jde o fotografie radnice, kterou čeká rekonstrukce.

Telč, historická pohlednice

Nejvíc přírůstků do sbírky je od místních obyvatel

Sbírka stále ještě není uzavřená. Martin Novák ji třídí podle jednotlivých telčských nakladatelství, a podle jeho slov je stále ještě co sbírat. Jen už nehledá na burzách. „Nejvíc přírůstků je mezi místními obyvateli,“ říká.

Telč, historická pohlednice