Podnikatelé musí platit rozhlasový poplatek za každé autorádio ve služebním voze
„Každá fyzická osoba nebo právnická osoba, která vlastní a více než měsíc drží rozhlasový přijímač, musí platit rozhlasový poplatek ve výši 45 korun měsíčně. Ve společné domácnosti platí všechny osoby pouze jeden poplatek, i když v ní žije více lidí. Jediný poplatek postačí domácnosti i na více přijímačů. Jedna domácnost tedy znamená jediný poplatek,“ vysvětlila v odpolední poradně na Regionu Dana Francová, ředitelka oddělení rozhlasových poplatků Českého rozhlasu.
Pokud má člověk v majetku více nemovitostí, nemusí za všechny platit. Ani když byty nebo domy pronajímá, nemusí za své nájemce poplatek hradit. „Za rozhlasový přijímač se považuje nejen rádio, ale také radiobudík, autorádio, počítač nebo notebook, také televize se set-top-boxem nebo tunerem a také televize napojená na kabelové vysílání. To si hodně lidí neuvědomuje,“ upozornila Francová.
Poplatek nemusí hradit všichni – ti, kdo nemají rádio, musí poslat čestné prohlášení.
„Pokud člověk nemá žádný rozhlasový přijímač a nechce platit poplatek, musí poslat na určené oddělení čestné prohlášení a bude od poplatku osvobozen. Pokud by nám čestné prohlášení nezaslal, mohlo by se stát, že ho na základě odběru elektrické energie přihlásíme a poplatky po něm budeme vymáhat,“ dodala Francová.
Osvobozeni od poplatků jsou sociálně slabí jedinci, kteří mají nižší příjem než 2,15 násobek životního minima. Z placení jsou vyjmuti také zdravotně sluchově a zrakově postižení lidé.
Český rozhlas rozeslal výzvy k přihlášení se k poplatku
„Český rozhlas 11. srpna 2014 rozeslal výzvu všem občanům, kteří jsou odběrateli elektřiny a platí televizní poplatek, ale zatím se nepřihlásili k úhradě toho rozhlasového. Takoví lidé, pokud neplatí na jiné adrese nebo nesplňují podmínky osvobození, musí k placení poplatku přistoupit,“ informovala vedoucí oddělení evidence Kateřina Dlesková.
„Pokud by se stalo, že člověk platí rozhlasový poplatek, a i přesto ve schránce najde výzvu k přihlášení, prosíme ho o ohlášení takové skutečnosti na oddělení rozhlasových poplatků Českého rozhlasu nebo na telefonní číslo 22 155 36 36,“ požádala Dana Francová. „Zřejmě by tu došlo k nějaké chybě a ochotně celou věc prošetříme,“ dodala ředitelka oddělení poplatků.
Za firemní mobily se poplatek nehradí, za autorádio ve firemním autě zaplatit musíte
Do poradny volal posluchač s dotazem, jestli musí platit poplatek za každý firemní mobilní telefon, který dá k práci svým zaměstnancům. „Co se týče mobilů pro zaměstnance, tam může být zaměstnavatel klidný, za mobilní telefony se poplatek neplatí. Ale za všechny rozhlasové přijímače ve firmě včetně autorádií ve služebních vozech je nutné zaplatit za každý přístroj poplatek 45 korun měsíčně,“ odpověděla Dana Francová. „Poplatek za autorádio platí zaměstnavatel i v případě, že předal zaměstnanci auto bez rádia a pracovník si déle než měsíc pouští přijímač svůj ve firemním autě,“ upřesnila ředitelka oddělení rozhlasových poplatků.
„Kdo se k poplatku nepřihlásí a má ho podle zákona hradit, dostane přirážku ve výši 1000 nebo 5000 korun. Přirážka ve výši pět tisíc korun je za nesplnění přihlašovací povinnosti. Pokud tedy někdo nebude reagovat na zaslanou výzvu a nepřihlásí se k poplatku ani nezašle prohlášení, že rozhlasový přijímač nevlastní, bude mu automaticky naúčtována přirážka pět tisíc korun. Velmi neradi bychom ji uplatňovali a tak apeluji na adresáty naší výzvy, aby se přihlásili,“ upozornila ve čtvrteční poradně na Regionu Francová. Tisícikorunová přirážka je pak přičtena k opožděnému zaplacení rozhlasového poplatku.
K poplatku se můžete přihlásit na poště nebo na internetu
Příjemci výzvy se mohou k placení poplatku přihlásit právě pomocí obdržené výzvy nebo na internetu na adrese rozhlasovypoplatek.cz a možné je také vyřízení na České poště. Tady bych ráda doporučila lidem, kteří už mají zavedenou platbu SIPO, těm stačí poslat sms zprávu ve tvaru: jméno a příjmení a spojovací číslo stávajícího SIPO na telefonní číslo 736 340 350 a my už je automaticky k placení přihlásíme,“ poradila Francová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.