Pod oltářem kostela v Jaroměřicích našli hrobku. Možná patří mecenáši chrámu Janu Adamovi

27. leden 2021 06:00
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jaroměřice nad Rokytnou, oprava věže kostela

Při opravě chrámu sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou našli archeologové několik lidských ostatků. Teoreticky by mohly jedny z nich patřit zakladateli kostela.

Štědrý mecenáš, donátor a zakladatel chrámu sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou, jehož obličej je zvěčněný i na několika freskách v právě rekonstruovaném kostele, se jmenoval Jan Adam z Questenberka. Kde byl ovšem pohřbený není do dnešních dní jasné.

Archeologický průzkum prováděný během oprav chrámu přinesl novou odvážnou hypotézu.

Podobnosti tváří

„Teď budete mít jedinečnou možnost si sáhnout, stane se to jednou za 100-200 let, aby se této fresky mohl někdo dotknout.“ S jaroměřickým duchovním Tomášem Holcnerem jsme v asi třicetimetrové výšce v kostele sv. Markéty, kde se pracuje na opravách fresek.

„Mě tu vždycky zaujme výjev evangelisty Jana, který je nápadně podobný Jana Adamovi, který tento chrám nechal vystavět. I ten umělec si dovolil vyjádřit vděk.“ Možná by to bylo náhoda, kdyby si totéž neopakovalo na další z maleb. „Po levé straně Kristus, po pravé straně Bůh Otec, a co nás tady zaujme, jsou dva andělé zase s tváří podobnou Janu Adamovi a jeho manželce.“

Kostelní hrobky

Osoba Jana Adama z Questenberka je v kostele v Jaroměřicích nad Rokytnou přítomna možná i fyzicky, nejen na freskách. V prostoru presbytáře, tam, kde normálně stojí hlavní oltář, se našly hrobky.

„Byly tu nalezené dvě hrobky. V jedné se nacházejí ostatky jednoho člověka, zatím se neví, kdo to je. Ještě pod oltářem jsou ostatky lidí. S největší pravděpodobností to jsou šlechtici. Dosud ani nevíme, kde je hrob Jana Adama a budeme věřit, že na tom nejčestnějším místě našeho chrámu je právě hrob Jana Adama,“ dodal Tomáš Holcner.

Komu patří ostatky pod oltářem, se zatím nepodařilo prokázat. Podle faráře je ale vysoce pravděpodobné, že jsou právě zakladatele kostela, mecenáše Jana Adama z Questenberka.

autoři: Milan Soldán , mik
Spustit audio

Související