Pobyt v domovech pro seniory bude dražší. Ceny porostou po sedmi letech

26. leden 2022 06:00

Sociální služby nebo strava v domovech pro seniory od března nejspíš podraží. Má se totiž změnit maximální sazba, kterou sociální služby účtují svým klientům.  

Vyšší ceny za jídlo nebo sociální služby budou muset nejspíš platit od března například klienti domovů pro seniory. V platnost by totiž měla vstoupit nová úhradová vyhláška, kterou připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí. 

Předpis má zvýšit maximální ceny za poskytování sociálních služeb. Ta současná se neměnila od roku 2014, rostoucí náklady tak musela hradit sama zařízení nebo jejich zřizovatelé. Teď proto plánují zdražování. Mezi dotčenými bude i domov pro seniory v Pelhřimově. 

Jídlo

Řízek v  jídelně Domova pro seniory v Pelhřimově sice není na jídelním lístku každý den, občas ho tam ale i přes rostoucí náklady na pořízení surovin zdejší kuchařky zařadí. Menu v domově navíc stále čítá pět položek denně, byť jiná zařízení podobného druhu už kvůli úspoře vypustila svačiny. 

Podle ředitelky domova Petry Kratochvílové by ale stávající situace nebyla udržitelná dlouho. „V rozpočtu počítáme s navýšením cen potravin o 25 procent, s navýšením cen plynu o 200% procent, navýšením elektřiny o 100%, což jsou asi 3 miliony. O tuhle částku jsme žádali zřizovatele - město Pelhřimov. Ještě není schválený rozpočet, ještě nebylo zastupitelstvo, ale je ta částka vysoká.“

Úhradová vyhláška

I proto ředitelka Kratochvílová čeká na novou úhradovou vyhlášku. Ta totiž umožní po více než sedmi letech navýšit klientům ceny za služby. „Já jsem si dělala nějaké propočty, o kolik si tak myslím, že bychom v domově mohli zdražit. Kdyby došlo k navýšení toho limitu, počítala jsem 40 korun na ubytování a tak 26 korun ve stravovací jednotce. Brala jsem to s ohledem na průměrné důchody, co tady mají naši klienti.“

Ke zvýšení maximálních úhrad chce ministerstvo práce a sociálních věcí přistoupit i proto, že důchody v posledních letech několikrát rostly. Se zvýšením cen by neměla problém ani klientka domova Věnka Nováková. „To by se nedalo nic dělat. Všechno jde nahoru, tak přece tady nemůžou být při těch starých cenách.“ Důchod by jí i tak vystačil. „Neflámuju, nepiju, nikam nejezdím, tak mi to stačí.“

Zákonná garance

Lidem navíc zákon garantuje, že jim musí zbýt minimálně 15 procent z důchodu. Jak v takovém případě postupovat, doplňuje Petra Kratochvílová. „Nejdřív oslovíme rodinu, jestli by nebyli ochotni doplatit tu službu, to nejsou velké částky, to jsou třeba stovkové částky, ale kdyby nebyli schopni, tak my jsme zařízení sociálních služeb, my člověka nijak nelimitujeme a jde to na vrub zřizovatele, města.“

Zvýšení cen se ale netýká pouze klientů v domovech pro seniory a podobných zařízení. Více by měli platit i lidé, kteří využívají takzvanou osobní asistenci. Tu v Jihlavě nabízí například organizace Život 99. Ta je ale víceméně výjimkou, zdražovat totiž podle ředitelky Kamily Vondrákové, zatím neplánuje. „My jsme zvedali poměrně nedávno úhradu za osobní asistenci, v tomto kalendářním roce nebudeme reagovat na tu vyhlášku. Kdybychom zvedali, tak až od příštího roku.“

Podoba vyhlášky navíc ještě není kompletní, říká ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). „My jsme tu vyhlášku dali do mezirezortního připomínkového řízení, čekáme na připomínky, jednáme s celým tím spektrem dotčených zástupců poskytovatelů.“

Debatu chce Marian Jurečka ukončit za zhruba 2-3 týdny a poté se dohodnout na kompromisu, který definitivně stanoví nové maximální ceny.

autoři: Daniela Brychtová , mik
Spustit audio

Související