Pobyt mezi postiženými kamarády dětem velmi pomáhá
Blíží se začátek září, kdy začíná nejenom škola. Mnohé malé děti se buď vrátí, nebo poprvé podívají do mateřské školy. Je to velká událost v životě dítěte i celé rodiny. Dochází k přerušení vazby mezi matkou a potomkem, dítě si musí zvykat na větší počet neznámých lidí.
„Dítě musí mít základní hygienická návyky,“ řekla v poradně Dana Strakové z jihlavské Mateřské školy Demlova s tím, že mezi takové návyky patří mytí rukou mýdlem, zvládnutí základních úkonů na toaletě a částečné oblékání. „Důležité je také jídlo, mělo by se umět samo najíst alespoň lžící,“ dodala.
V dnešní době se mateřské školy snaží společně vychovávat děti zdravé a postižené. Příkladem je právě školka Demlova. „Ze zkušeností víme, že zdravé děti pak reagují na své hendikepované vrstevníky úplně jinak, snaží se pomoci, navazují dialog, jsou podstatně aktivnější než děti, které nikdy takto přímo s postiženými kamarády do styku nepřišly.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.