Po Jihlavě na kole. Krajské město nabízí přes stovku sdílených bicyklů

1. duben 2022 14:00

V Jihlavě si lidé mohou nově vypůjčit sdílená kola. Dostupná jsou na padesáti různých místech po městě. 

Vystoupit z MHD nebo z auta, nasednout na kolo a cestovat na něm do centra za prací nebo třeba domů. To je ideální představa jihlavského magistrátu, který chce snížit množství aut ve středu města. 

Pomoc tomu má i zavedení takzvaného bike-sharingu. Sdílená kola jsou nově od pátečního rána dostupná na 50 různých stanovištích po celém městě. 

Poslední servis

„Tady na těch 112 kolech děláme finální servis, respektive srovnáváme řidítka, seřizujeme, aby byla úplně ta kola perfektně seřízená do toho ostrého provozu.“ Dan Rambousek z firmy Next bike se s nářadím v ruce sklání nad jedním ze sdílených kol, která společně s pracovníky připravuje v garážích jihlavského dopravního podniku. 

„Ta kola jsou všechna stejná, městského typu. Odolná vůči vodě a větru, aby zvládla fungovat celý rok.“

Na padesáti místech

Servisovaná kola se pak nakládají do auta a rozvážejí na padesát stanovišť. Ta jsou rozesetá po celém městě. Jedno ze stanovišť se nachází i v horní části Masarykova náměstí. Právě tady si mohou zájemci kola vypůjčit. 

Musí si k tomu ale stáhnout mobilní aplikaci, která jim kolo odemkne. Po vypůjčení kola na něm můžou cyklisté cestovat 15 minut zdarma.

Jihlava za projekt zaplatila víc než 2 miliony korun. Podle radního pro dopravu Jaroslava Vymazala (ODS) si od toho magistrát slibuje zlepšení městské mobility a podporu její udržitelnosti. „Více lidí nebude používat osobní auta, na ty krátké vzdálenosti, ale využijí tato kola a v rámci vnitřního města se budou takto pohybovat.“

Projekt bike-sharingu je nicméně v pilotní fázi a první rok by měl otestovat, jestli bude o novou službu mezi obyvateli zájem.

autoři: Patrik Salát , mik
Spustit audio