Pavel Janeček je stejně starý jako černovická sokolovna. Se sokoly v podstatě vyrostl

Černoviští sokolové, uprostřed Pavel Janeček
Černoviští sokolové, uprostřed Pavel Janeček

Když se podíváte na mapku sídel Sokola na Pelhřimovsku, zjistíte, že zůstal už jen v samotném Pelhřimově a pak v Černovicích. Proč právě v Černovicích? Zřejmě proto, že tam žijí opravdu zapálení sokolové. Jedním z nich je Pavel Janeček.

Sokol byl v Černovicích založený v roce 1897. „Strojník pan Kudela, pražský sokol, se přestěhoval za prací do Černovic, a tu myšlenku sem přenesl,“ říká černovický pamětník a kronikář Pavel Janeček. Spoustu informací našel v sokolském archivu, který byl podle něj velmi dobře uspořádaný. Velmi podrobně je v archivu zaznamenaná stavba sokolovny. „Ty zápisy tam fungují jako dnešní deník na stavbě, tam je všechno,“ pochvaluje si. Černovičtí sokolové podle zápisů chodili na stavbu sokolovny každý den po své práci. Zajímavé je i to, že si sami zpracovali projekt. „Na arch balicího papíru, tak byli šikovní“ dodává Pavel Janeček.   

Dědeček Pavla Janečka Sokol zakládal, strýc koupil do sokolovny promítačku

Pavel Janeček je se sokolovnou svázaný doslova od narození. „V den, kdy šla do provozu, 3. října 1933, jsem se narodil,“ říká s úsměvem. Sokolství měl i v rodině. Dědeček byl mezi zakladateli, tatínek byl dlouholetým náčelníkem, a strýc dokonce koupil promítací přístroj do kina, které v sokolovně vzniklo. „Sokolové zjistili, že samotné tělocvičení jim nezaplatí provoz, tak tam museli vystavět restauraci a kino,“ říká pamětník. Na promítací přístroj neměli peníze, a tak jim jeden nadšený sokol pomohl. Pavel Janeček k tomu dodal, že muselo jít opravdu o sokolské nadšení, protože rodina jeho strýce nebyla nijak bohatá.

Oddíl stolního tenisu má věkový průměr nad šedesát let a stále vyhrává

Černovický Sokol dnes žije především fotbalem. Má ale i kroužek cvičení žen, jógy a stolního tenisu. Pavel Janeček hraje ping pong už od svých patnácti let, a začínal právě v Černovicích.  „Pak jsem pokračoval v Havlíčkově Brodě, kde jsem chodil do průmyslovky,“ vzpomíná s tím, že se dostal na velmi slušnou sportovní úroveň. V celostátním finále sportovních her mládeže byl druhý v republice. „A pak jsem toho asi na šedesát let nechal,“ směje se. Ke stolnímu tenisu vrátil Pavla Janečka úraz ruky. Kamarád mu ho doporučil jako rehabilitaci. Dnešní oddíl stolního tenisu v Černovicích má věkový průměr vysoko přes šedesát let. „Letos vyhráli okresní přebor první třídy tak, že neprohráli ani jeden zápas,“ říká s hrdostí v hlase Pavel Janeček.