Opalovací krémy a oleje nenechávejte na přímém slunci ani v autě, léto přináší i nečekaná rizika

18. červen 2024

Ačkoliv je počasí jako na houpačce, vypadá to, že už opravdu přichází léto. Ale i na léto bychom se měli připravit a počítat se zdravotními riziky, které může přinášet.

Snad každý si najde něco, proč má léto rád. Někdo se těší na dlouhé dny, další na teplo. Někomu naopak vysoké teploty vadí. Obzvlášť ty tropické, které trvají delší dobu, znamenají riziko hlavně pro lidi chronicky nemocné, ať už se léčí se srdcem, mají vysoký krevní tlak nebo potíže s dýcháním. Riziko se samozřejmě zvyšuje s věkem.

Starší lidé a chronicky nemocní by měli v horku hodně odpočívat a zdržovat se v chládku. Kdo nemůže horké dny trávit v přírodě, měl by se přes den zdržovat doma a ven vycházet až k večeru. Horko ale není bez rizika ani pro malé děti, které se mohou snadno přehřát. I pro ně platí rada preferovat klidové aktivity a hry v chládku.

Ochlazení lidé často hledají u vody. Na dlouhé slunění bychom si ale také měli dávat pozor, nepodceňovat použití pokrývky hlavy a taky opalovacího krému. „Opalovací krém bych v létě použila s vyšším ochranným faktorem, za mě ideálně 50 nebo 50+,“ říká Jana Böhmová z Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina. Opalovací krémy bychom ale neměli nechávat na přímém slunci nebo je ukládat do auta, kde je vysoká teplota, ve které se i krém kazí.

Spustit audio