Okříškám pomohla k rozmachu železnice. Do té doby měly jen pětistovku obyvatel

Městys Okříšky na Třebíčsku letos oslaví 650 let od první zmínky o obci. Pokud to situace dovolí, rádi by slavili ve velkém. Každopádně ale připravují dvě knihy.

První prý snad i změní dosavadní představy o nejzazší historii, druhá využije fotografií. Z nich je zřejmé, že se Okříšky velmi změnily i za posledních 120 let. „Nejstarší pohlednici máme z roku 1899, pak z první republiky, ale zajímají nás fotografie i z padesátých, šedesátých let,“ říká nad hromadou černobílých fotografií Okříšek starosta Zdeněk Ryšavý (ČSSD).

Ze snímků je jasně vidět, jak se Okříšky v průběhu let měnily. Toho právě chtějí představitelé obce využít při sestavování publikace. „Máme fotku třeba sto let starou, a k tomu chceme udělat dneska fotku ze stejného místa,“ vysvětluje starosta, a ukazuje například fotografii staré cihelny. „Ještě si pamatuji, že jsme se tam se školou byli podívat na pece,“ vzpomíná. Vysoký komín u výpadovky na Brtnici už nestojí.

Sedláci z větších obcí železnici nechtěli. Okříškám tak pomohli

Ještě v polovině 19. století měly Okříšky asi pět set obyvatel. Už mezi válkami jich bylo třináct set. „Dnes máme přes dva tisíce,“ dodává Zdeněk Ryšavý. Za rozmachem stojí železniční trať. Ta měla původně vést po staré Haberské stezce.

Po jednáních v okolních obcích je dnes možné říct, že vyhrály Okříšky. „Větší obce, kde byli bohatší sedláci, kteří dráhu nechtěly a odmítly to,“ říká starosta s tím, že například v Opatově pak brzy zanikl sklářský průmysl, v Brtnici soukenictví.

Na snímcích z akcí Z se lidé poznávají

Velmi atraktivní jsou samozřejmě fotografie, na kterých jsou lidé. Na snímcích z 50. let se už pamětníci mohou poznat. „Máme třeba pěkný fotografie, když se v šedesátých, sedmdesátých letech budovala kanalizace. Samozřejmě v akci Z,“ ukazuje starosta na další snímek.

Za porovnání se současností stojí i snímek pracovníků nádraží z meziválečné doby. Jejich tam dobrých třicet. „Dneska jsou tam asi dva,“ dodává Ryšavý.