Obec Arnolec na Jihlavsku zpevnila hráz rybníka poškozenou bobry

Obec Arnolec na Jihlavsku díky dotaci zpevnila hráz rybníka, již narušili bobři evropští. Hráz protékala, rybník byl poloprázdný, řekl médiím starosta Ladislav Fiala.

Oprava stála okolo půl milionu korun, peníze z operačního programu Životní prostředí pokryly náklady asi z 90 procent. Další rybník v této lokalitě plánuje opravit Lesní družstvo obcí v Měříně.

Rybník V Sečích u Arnolce je webu ministerstva pro místní rozvoj první z kaskády tří rybníků na Kouteckém potoce. Hráz podle starosty nechala obec opravit loni na podzim, dělnici ji zpevnili kovovými sítěmi a kameny. Projekt obec dokončila letos. „Jsou to starosti a peníze navíc,“ řekl Fiala.

Před několika lety

Bobři se u obce podle starosty objevili před několika lety. Podmínky v okolí rybníka ale mění i kvůli kůrovcové kalamitě, obecní les tam je už skoro vykácený.

Na rybníku měřínského lesního družstva v této lokalitě podle prokuristy Pavla Bambuly také působili bobři, káceli stromy a poškodili hráz. „Ale řekl bych, že tam ta činnost v poslední době utichá,“ uvedl.

Zaplavená silnice

U Měřína na Žďársku vzdáleného od Arnolce jen několik kilometrů se před několika lety kvůli bobří hrázi zaplavovala silnice, podle starosty Jiřího Servíta to silničáři vyřešili a problémy přestaly.

Bobři tam žijí u rybníka Polovec, ale drží se spíš u přítoku a do hráze se zatím nepustili. „Tam je bažina, takže to v podstatě necháváme na přírodě,“ uvedl.

Za škody způsobené bobry mohou hospodáři žádat stát o náhradu. Na Vysočině byly zatím podle krajských statistik vyplaceny tři v celkové výši 161.500 korun. První platba byla v roce 2011, poslední loni. Za škody přičítané vydrám bylo minulý rok na Vysočině 73 žadatelům vyplaceno přes 2,3 milionu korun.