O semínka v truhlíku se musíme starat pečlivě jako o miminka

15. únor 2016
Dobré odpoledne

Pokukujete už po nejrůznějších semínkách a přemýšlíte o výsevu nebo už dokonce máte nakoupeno? Tak hurá do toho, ale nezapomeňte na hygienu, kvalitní substrát, dostatek světla, správnou teplotu a vlhkost, jak ve vysílání Českého rozhlasu Region poradila zahradnice Mirka Paclová.

Začít můžeme s výsevem semínek už teď v únoru. Ale musíme mít dostatek světla. Pokud máme na okenním parapetu světla málo, bude lepší počkat s výsevem až na začátek března. Set pak můžeme všechny možné letničky jako třeba nestařec, lopelky, ze zeleniny papriky, rajčata i celer. „Pro výsev doporučuji všechny novinky, které jsou na trhu. Později se pak špatně shánějí,“ říká zahradnice.

Výsevný substrát a pravidelná vláha

Pěstitel by měl být velmi pečlivý. Měl by dodržovat hygienu a zvláště pak vybral vhodný substrát. „Jako nejjemnější dětská kosmetika,“ zmiňuje Mirka Paclová. Vysoce hodnotný komerční substrát si buď koupíme, nebo si jej můžeme namíchat i sami. Ale musíme ho dobře prosušit v troubě na plechu 45 minut až hodinu na 100 stupňů celsia.

Mirka Paclová

Do připravené zeminy pak sejeme semínka, ale nedáváme je hluboko. Jen je spíše substrátem pocukrujeme, aby dýchala. „Častá chyba při výsadbě je právě ta, že lidé dávají semínka příliš hluboko, to je špatně. Ke klíčení pak semínka potřebují vysokou vlhkost a pořádnou teplotu,“ dodává zahradnice Mirka Paclová.

A také nezapomínejte na čisté misky a nádobky, do kterých semena sejete. Nesmí být znečištěné. Všechny možné misky musíme desinfikovat, vyčistit, nesmí být znečištěné a vlhké. Když pak začnou rostlinky klíčit, je potřeba je každý den rosit.

A co už můžeme dát do skleníku či na záhonu?

Do studeného skleníku můžeme vysévat salátky, rané zelí na záhoně už dokonce můžeme začít s mrkví, petrželí, cibulí. A pokud najdete starý česnek, který už měl být na podzim v zemi a rychle ho tam teď dáte, máte také šanci na úrodu.

Spustit audio