O kadeřnické řemeslo není zájem. Oboru se po dokončení studia věnuje jen asi třetina absolventů
V řadě oborů chybí řemeslníci. Jedním z nich je i kadeřnictví. Ač obor nabízí čtyři učiliště na Vysočině, ne všichni absolventi se mu následně chtějí věnovat.
Do křesla v kadeřnictví usedá pravidelně řada lidí. Často navštěvují i stále stejnou kadeřnici. ne vždy ale není snadné ji sehnat.
Roky hledání
S hledáním posily se potýkala i majitelka jihlavského kadeřnictví Lucie Michalčuk. „Když si to člověk spočítá, tak těch zákazníků musí projít rukama hodně. Když si to člověk spočítá, tak o to řemeslo zájem úplný není. Trvá to rok, dva i tři než někoho najdu.“
Podle Lucie Michalčuk většina kadeřnic nastupuje na živnost a pokud nemají nějakou podporu, není pro ně lehké přečkat první výdaje než získají zavedenou klientelu. „Musí vydělat na křeslo, zdravotní, sociální, na materiál. Když jsou někde na dvaceti tisících, pak teprve vydělávají na sebe.“
Havlíčkův Brod
Nové kolegy shání ale i další kadeřnictví na Vysočině. Například Jiří Pešek, který má salon v Havlíčkově Brodě, uspěl až poté, co se rozhodl oslovit napřímo učiliště v kraji. „Ta holčina, co sem má nastupovat, byla reakcí na to, že jsem oslovit tu školu a ona se nám ozvala, že jim to mistrová nabídla.“
Jiří Pešek ale i z vlastní zkušenosti ví, že ne všichni kadeřničtí učni se rozhodnou v oboru pracovat. Podle ředitele Střední odborné školy služeb v Jihlavě, která obor kadeřník také nabízí, Libora Fasory, se práci po dokončení studia věnuje menšina absolventů. „Třetina těch žáků jde za svým oborem, druhá třetina se snaží nějakým způsobem pokračovat ve studiu. Třetina z těch absolventů jde úplně mimo obor.“
Jihlavská škola přijímá do oboru kadeřník 30 studentů ročně, zhruba 25 jich úspěšně školu i dokončí. Na stejný obor mohou žáci nastoupit i v Pelhřimově, v Třebíči nebo ve Žďáře nad Sázavou.
Související
-
Ukrajinská kadeřnice Káťa dostala ve Žďáře živnostenský list. Je první podnikatelkou v regionu
Kadeřnice Káťa z Kyjeva musela kvůli válce opustit svůj domov. Teď žije ve Žďáře nad Sázavou, kde se také stala první uprchlicí, která získala živnostenský list.
-
PORADNA: Kupujete-li šampon, přečtěte si jeho složení, doporučuje kadeřnice
Jak často si máme mýt vlasy? Podle kadeřnice Heleny Pudilové je to individuální věc, záleží také, v jakém prostředí se celý den pohybujeme.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Jízdní řády se v Brně stále nevrátily k intervalům před covidem. Řidičů je málo, další hrozí protestem
-
Vakcína proti covidu před nástupem do školy? ‚Dětskou populaci bych teď neočkoval,‘ míní Prymula
-
Jsme v krizi pohřebních rituálů, varuje obřadnice. Budoucnost vidí v kompostování
-
Přišly o peníze u Sberbank, teď si půjčují za vysoké sazby. Obce řeší, jak uplatnit svoje pohledávky