Nový klavír bude žáky na ZUŠ Náměšť nad Oslavou inspirovat. Podařilo se na něj vybrat i díky koncertu Děti dětem

19. červen 2024

Ještě před pár týdny hrály děti z náměšťské Základní umělecké školy na několik klavírů, z nichž ten nejstarší má přes sto třicet let. Průměrný věk tří školních klavírů a sedmi pianin dokonce činil 88 let.

Teď je ale všechno jinak. Děti se budou učit na zcela nové křídlo české výroby značky Petrof. Škola nástroj zakoupila díky veřejné sbírce a především díky benefičnímu koncertu Děti dětem na začátku června letošního roku. Nový klavír ihned účinkoval na několika koncertech na pódiu náměšťské sokolovny.

Radka Hajšelová učí na škole hru na klavír. Myslí, že přestože nový klavír bude sloužit především jako nástroj na koncerty a vystoupení dětí, bude se jim na něj hrát lépe i v hodinách: „Když je něco kvalitního, tak děti o tom více přemýšlejí, jak zahrát hezky,“ říká.

Dárek k výročí

Ředitel školy Martin Beneš dodává, že podle něj může nový klavír velice inspirovat. Škola navíc příští rok oslaví 75. výročí svého založení: „To, že se nám to nakonec všechno podařilo, sehnat téměř 900 000 korun a klavír koupit, je pro nás takový dárek,“ usmívá se.

Ve srovnání se stávajícími klavíry úctyhodného věku, se nový nástroj jen leskne, zvenku, i zevnitř. „Je to typ bora, nejmenší křidýlko, jak mu říkám, které značka Petrof vyrábí. Když se bude stěhovat, tak se dají odmontovat nohy, lyra, i další části, aby se dalo nést do schodů a vytáčet,“ usmívá se Radka Hajšelová. „U nás je to nošení do patra složité,“ dodává.

Klavír přijde ze sokolovny do budovy, kde je úzké točité schodiště. „Když jsem volal firmě, která pro nás naposledy stěhovala křídlo, říkali pak, že na náměšťskou ZUŠku nikdy nezapomenou,“ směje se ředitel Martin Beneš.

Spustit audio