Nový druh růže může vzniknout i mutací. Prostě na keříku vypučí jedna úplně jiná větvička

Růže je královna květin a měla by také královsky vonět. Šlechtěné krásky z květinářství typické jedním květem na dlouhém stonku ale často nevoní skoro vůbec. 

Jiné je to u keříků růží, které rostou na plantáži v Sobíňově na Havlíčkobrodsku. „Pěstujeme sto odrůd růží. Jedná se o růže velkokvěté čajohybridy, polyantky, pnoucí, sadové,“ vyjmenovává zahradník Bohumil Petruželka. 

Léto, podzim

Na plantáži v Sobíňově totiž kromě ovocných stromů a keřů pěstuje i růže. Pro jejich sázení je ideální podzim, a už v létě, kdy jsou růže v plném květu, si zájemci přijíždějí vybírat keříky na své zahrádky. „Je možné si vybrat podle barvy, velikosti, zdravotního stavu i podle vůně,“ říká s tím, že vybrané keříky si pak lidé přijedou koupit na podzim, kdy už budou vyorané a připravené k sázení. 

Bohumil Petruželka má mezi růžemi na plantáži i odrůdu, kterou vyšlechtil sám. Jmenuje se Hamila. „Je to celorodinná složenina. Máme tam Hanu a já jsem Bohumil a říkají mi Míla,“ vysvětluje a dodává, že Hamila vznikla pupenovou mutací. „To znamená, že v tisících růží se může vyskytnout mutace, a ta když se podchytí, tak se udělá nová odrůda.“

Spustit audio

Související