Novoměstský secesní hotel Artis sloužil více než sto let především lyžařům. Brzy už nemusí stát
Budoucnost hotelu Artis v Novém Městě je nejistá, na jeho místě má vzniknout parkoviště přo přilehlý obchodní dům.
Hotel Artis v Novém Městě na Moravě býval výstavní secesní budovou, která upoutala každého návštěvníka ihned po východu z vlakového nádraží. Místní vzpomínají, jak dobře se v hotelu vařilo a kolik rekreačních sportovců a lyžařů z celé země za svou dlouhou existenci hotel hostil. Posledních pět let však zeje prázdnotou a jeho budoucnost je nejistá – na jeho místě má vzniknout parkoviště pro přilehlý obchodní dům, který jej odkoupil.
Ladislav Slonek, bývalý lyžařský reprezentant a olympionik, na bohatou historii hotelu vzpomíná: „Ta budova byla postavená v roce 1906 s otevřením dráhy Žďár-Brno. Je to stavba odpovídající rakousko-uherské době. Právě tady začínal turistický ruch už za Rakouska-Uherska. Jezdívaly sem lyžařské vlaky, které v 6 hodin vyjížděly z Brna, a potom v 6 hodin večer zase odjížděly zpět.“ Mezi prvními lyžníky byl docela určitě i Jiří Mahen. „V roce 1911 na Rokytně zlomil lyži a přišel s ní k mému dědečkovi, který založil výrobu lyží na Novoměstsku. A můj dědeček mu do druhého dne do večera tu náhradní lyži vyrobil,“ usmívá se Ladislav Slonek.
Jeden z panelů stezky „Lyžování na Novoměstsku“ stojící přímo před hotelem Artis ilustruje důležitost jak novoměstského nádraží, tak hotelu. Ladislav Slonek je jedním z autorů tohoto panelu. „Tady se můžeme dočíst, kolik stála jízda zimních sportovních vlaků mezi Brnem a Novým Městem na Moravě. Máme zde i snímek, jak to vypadalo, když z vlaku vystoupili samí lyžaři,“ ukazuje na les lyží na fotografii.
Hotel Gregor se jmenoval podle majitele Josefa Gregora, který jej odkoupil od původního majitele v roce 1919 i se svou manželkou Růženou. „Byl to hotel pro turisty a vždycky se tady dobře vařilo, takže se tady scházela i novoměstská smetánka. Pořádaly se tu politické schůze. Hotel byl velmi navštěvovaný i za protektorátu, protože veškeré hory naše byly obsazené, ale kde byl sníh? Na Novoměstsku. Takže veškeré závody v protektorátu se konaly tady,“ vypráví pamětník a doufá, že hotel nebude srovnán se zemí. „Věřím, že tady zůstane, a že sem možná někdy zase budeme chodit na dršťkovou polévku.“
Související
-
Silnice hrůzy, tak místní nazývají silnici ze západu Vysočiny do Středočeského kraje
Dopravu na Pelhřimovsku komplikuje oprava silnice 128, která je spojnicí Pelhřimovska se Středočeským krajem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.