Nevyléčitelně nemocní lidé mohou zemřít doma, pokud si to přejí

Daruj knihu, Hospic svaté Zdislavy a svaté Anežky, Třebíč
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Daruj knihu, Hospic svaté Zdislavy a svaté Anežky, Třebíč

Vedoucí domácí hospicové péče Bárka paní Jana Sochorová byla hostem páteční Poradny Českého rozhlasu Vysočina.

Domácí hospicová péče Bárka nabízí zdravotní služby, odlehčovací péči, půjčuje pomůcky, psychoterapeutickou pomoc, konzultace lékaře včetně psychiatra a další podporu lidem, kteří jsou na konci svého života a chtějí zemřít doma.

Hlavním posláním je umožnit umírajícímu zemřít doma

„Máme kapacitu 10 až 12 lidí, ale mnohdy tuto kapacitu překračujeme. A až ji přesahujeme, tak na web dáme, že až do odvolání nemůžeme nikoho přijmout. Může se na nás obrátit kdokoliv, kdo bydlí v Jihlavě a okrese Jihlava, je bohužel nemocný nevyléčitelnou nemocí nebo je u něj ukončená aktivní léčba a má někoho, kdo je ochotný se o něj starat,“ popisuje základní fungování domácí hospicové péče Jana Sochorová.

Služba je dostupná nepřetržitě

„Týká se to hlavně zdravotní služby, kdy sestřičky drží pohotovost a klasické víkendové služby ve dne v noci,“ říká host. Péči zajišťují čtyři zdravotní sestry, dvě pečovatelky, jeden lékař, psychoterapeut a kněz, který je z okolí umírajícího.

Péči sestřiček hradí pojišťovna

Platí se za odlehčovací službu, kdy klient hradí 100 Kč za hodinu. Je ale možné čerpat příspěvek na péči, který navíc domácí hospic Bárka pomůže i vyřídit. „Mnohdy běžný člověk, který celý život pracoval a onemocní, tak ani netuší, že na to má nárok,“ říká Jana Sochorová.