Nevšední podobu letohrádku Hvězda dal rakouský arcivévoda a místodržitel v českých zemích Ferdinand II. Tyrolský
Oboru nedaleko Bílé hory později zvanou Hvězda založil ve 30. letech 16. století český král Ferdinand I. Původně sloužila pro královské hony a slavnosti. Lovecký letohrádek se v oboře začal stavět v roce 1555 a je to architektonicky cenná perla zaalpské renesance.
Nevšední podobu mu dal rakouský arcivévoda a místodržitel v českých zemích, Ferdinand II. Tyrolský, druhorozený syn Ferdinanda I. a Anny Jagellonské. Podle arcivévodova návrhu vznikla dvoupatrová stavba na půdorysu šesticípé hvězdy.
Ferdinand Tyrolský byl vzdělaný muž, znalec umění a milovník alchymie, a snažil se do stavby vetknout principy harmonie, proporcí, symetrie a číselnou symboliku. Klenby v přízemí byly opatřeny vynikající štukovou výzdobou, první v zaalpských zemích.
V první polovině 18. století byla Hvězda poničena pobytem vojsk, pak letohrádek z pokynu Josefa II. sloužil bezmála sto let jako muniční skladiště. Naštěstí se dochoval do dnešních dob v poměrně dobrém stavu.
Koncem minulého století prošel rozsáhlou rekonstrukcí a dnes v něm můžete najít zajímavé expozice. Jedna se týká například bitvy na Bílé hoře, která se odehrála nedaleko.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.