Neobvyklý tělocvik. Do hodin na základních školách v Havlíčkově Brodě dochází profesionální trenéři

10. únor 2022

Do hodin tělesné výchovy v šesti základních školách v Havlíčkově Brodě chodí profesionální trenéři. Děti tak uvidí celkem osm různých sportů.

Vyzkoušet si například šerm nebo řecko-římský zápas pod vedením zkušených trenérů mohou nově žáci šesti základních škol v Havlíčkově Brodě. Na obvyklé hodiny tělocviku totiž od začátku pololetí začali docházet klubový trenéři. 

Základní škola Slunečnice

Kupříkladu ve středu si žáci ze ZŠ Slunečnice vyzkoušeli tenis. Trenér Jindřich Kučera z tenisového klubu Havlíčkův Brod právě při tělocviku udílí pokyny žákům. „Chceme jim ukazovat, že sport nebo tělocvik není jen to, co je nebaví.“

Jako trenér tenisu vede Jindřich Kučera na škole druhou hodinu. „Jsem z toho nadšený, měl jsem obavy, měl jsem ze začátku trošku strach, jak budou aktivní, aby je to bavilo, a byl jsem velice mile překvapen.“

Neobvyklý tělocvik

A neobvyklý tělocvik si pochvalují také žáci. Třeba Františka Švástu tenisová hodina baví, i když má nejradši softbal. „Není to nic proti, je to dobrý.“ Tenis bude společně se spolužáky pilovat po dobu čtyř týdnů, poté přijdou na řadu další sporty jako třeba řecko-římský zápas nebo i šerm. Ty už ale povedou jiní trenéři. 

„Zajímavé je, že do toho ti trenéři chtěli jít, a to i přesto, že to dělají ve svém volnu, musí si kvůli tomu brát třeba dovolenou v práci. Já byla překvapená, jak vnímají, že se ty děti potřebují hýbat,“ říká ředitelka soukromé základní školy EQ a zároveň koordinátorka projektu Trenéři ve školách v Havlíčkově Brodě Hana Kučerová. 

Testovací půlrok

Současně ale ředitelka dodává, že by program nemohl fungovat bez podpory města, které je zřizovatelem čtyř ze šesti zapojených základních škol. Podle místostarosty Zbyňka Stejskala (ODS)  je první půl rok víceméně testovací. „Smlouvu jsme podepsali na tenhle školní rok a pokud s tím budou kantoři a ředitelé spokojeni, rada města tomu určitě dá zelenou.“

Program Trenéři ve škole v současnosti funguje na 95 základních školách napříč Českou republikou. Jeho cílem je rozpohybovat děti a zlepšit jejich vztah ke sportu. 

autoři: Patrik Salát , mik
Spustit audio

Související