Některé obce na Vysočině přijdou o stavební úřady. Mimo jiné Přibyslav, Štoky, Brtnice

28. červenec 2021 06:00

Stavební úřady v některých menších městech na Vysočině do budoucna zaniknou. Zbylé se přesunou pod státní správu.

Lidé z menších měst na Vysočině budou muset kvůli vyřízení stavebního povolení jezdit dál. Podle novely stavebního zákona, kterou v červenci podepsal prezident Miloš Zeman, se má celá síť stavebních úřadů převést pod jeden superúřad, který bude sídlit v Ostravě.

Z některých malých měst a obcí pak mají stavební úřady zmizet úplně.

Cesta vypracovaného projektu

„Pokud se investor rozhodne vyřídit si stavební povolení sám, tak musí mít vypracovaný projekt, který dává na jednotlivé dotčené orgány. Ty jednotlivé orgány se mu vyjádří k projektové dokumentaci. Pokud projekt plní všechny podmínky dotčených orgánů, investor může podat projektovou dokumentaci na stavební úřad.“

Projektant Viktor Hladík ve své jihlavské kanceláři nastiňuje, jak v současnosti vypadá získání stavební povolení, pokud se ho člověk rozhodne vyřizovat sám. Se stavebnímu úřady při své práci komunikuje neustále, a na nový stavební zákona má jasný názor. „Popravdě řečeno, nemyslím si, že to bude efektivnější a lepší.“

Místní působnost úřadů

Podle něj totiž stavební úřady na menších městech rozumí dobře problematice výstavby v lokalitě, která pod ně spadá. Nově ale jejich agendu přeberou orgány na úrovni okresů. Na Vysočině kvůli tomu zmizí stavební úřady třeba z Okříšek, Štoků, Brtnice, Třeště nebo Přibyslavi.

„Na jednu stranu můžeme říct, že to jsou záležitosti, které člověk řeší, dvakrát, třikrát za život. Na druhou stranu právě proto, že během toho stavebního řízení je docela silná interakce, tak si myslím, že to může být negativum celého toho zákona,“ vysvětluje starosta Přibyslavi Martin Kamarád (ODS).

Podobně se k redukci stavebních úřadů staví většina představitelů menších měst, tvrdí předseda Svazu měst a obcí František Lukl. „Pokud ta záležitost bude rozhodována padesát kilometrů od toho místa, kde má být realizována, tak je to samozřejmě určitá komplikace i pro tu občanskou veřejnost. Myslím si, že by výkon veřejné správy měl být co nejblíž občanu, o kterém je rozhodováno nebo jehož zájmy jsou posuzovány. A toto je oddálení.“

Podle Ministerstva pro místní rozvoj, které zákon připravilo, se ale díky přeskupení úředníků a jejich převedení pod státní správu, povolování staveb zefektivní a také se zamezí podjatosti. Nový systém stavebních úřadů by měl začít fungovat od roku 2023.

autoři: Patrik Salát , mik
Spustit audio

Související