Nechtěná holčička s handicapem se z kojeneckého ústavu nakonec vrátila k rodičům

19. listopad 2013

Když se narodí miminko předčasně, nebo s handicapem, je to pro rodinu vždy velký šok. Každý se s tím vyrovnává jinak. Aby se rodina sžila dohromady, přijala dítě se všemi jeho problémy, je potřeba často odborné pomoci. Tu nabízejí Střediska rané péče spadající pod Charitu. Hosty úterního Tandemu byly Irena Salaquardová, vedoucí Střediska rané péče v Havlíčkově Brodě, a Hana Blažková, která byla klientkou tohoto zařízení.

„Jsme tu pro rodiče, kterým se narodí miminko postižené, ať už tělesně, mentálně nebo kombinovaně, nebo je jejich dítě nějakým způsobem ohrožené na zdraví. Patří sem děti s autistickými sklony, děti po nehodách,“ vyjmenovává okruh klientů Rané péče Irena Salaquardová, a dodává, že o pomoci od nich ví rodiče zatím velmi málo.

Střediska rané péče pomáhají rodinám s dětmi od narození do sedmi let věku. Syn Hany Blažkové měl ve dvou letech první epileptický záchvat, léčil se v motolské nemocnici, o střediscích rané péče se rodina paní Blažkové dozvěděla, až když bylo synovi pět let.

„Nejvíc mi pomohla paní doktorka Salaquardová psychicky. Zjistila jsem, že v tom nejsme sami, že na tom nejsme nejhůř. Že máte pořád před sebou světlou budoucnost s vaším dítětem. Musela jsem se naučit syna nelitovat, neulehčovat mu to,“ vypráví Hana Blažková.

Irena Salaquardová potvrzuje, že nejvíce práce je na začátku s maminkami. Své děti litují, nechtějí je přetěžovat.
„U Blažků tatínek funguje skvěle, s ním to bylo lehčí, nedělalo mu tolik problémy klást na syna nároky. Např. učení jízdy na kole bylo vyloženě na něm, to jsme maminku poslali pryč,“ usmívá se dnes při vzpomínce na začátky terapie u Blažků.

Ne všichni otcové se ale s informací, že jejich potomek má určitý handicap, vyrovnají. Podle zkušeností Ireny Salaquardové velká část tatínků rodinu opouští. Když se ale rodinu podaří stmelit, je to pro pracovníky Rané péče velká odměna.

„Vzpomínám na příběh se šťastným koncem, kdy se narozená holčička s Downovým syndromem ocitla v kojeneckém ústavu, protože otec ji nechtěl. Maminka to ale nevzdala, nejdřív chodila holčičku tajně navštěvovat, pak si ji brala na víkendy, a nakonec se miminko vrátilo domů k rodičům,“ říká Salaquardová.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.