Nebojte se podezřelé návštěvy požádat o občanský průkaz

12. listopad 2014

Někdy i celoživotní našetřené úspory zmizí z bytu staršího člověka během krátké návštěvy nějakých podvodníků. „Jednou z jejich nejčastějších fint je, že se vydávají za zástupce firmy, která dodává elektřinu nebo plyn. Skuteční zaměstnanci těchto firem dávají většinou v domě na nástěnce nebo do schránky vědět předem, že se chystá odečet plynoměru nebo elektroměru. I v těchto případech, pokud si nejsme jistí, si na jimi určenou dobu můžeme pozvat někoho z příbuzných k sobě domů, abychom nebyli sami,“ radí Antonín Křoustek za občanské sdružení Nebojme se policie.

Jak se dá hned u dveří rozpoznat podvodník? Antonín Křoustek předvádí, jak asi na osamělou seniorku může promluvit: „Paní Nováková, mám pro vás levnější plyn (eletřinu), ale než se pustíme do práce, musím si vyfotit váš starý plynoměr (elektroměr) a ještě mi přineste pro kontrolu vaše poslední vyúčtování.“ Podle Antonína Křoustka je chybou takovéhoto člověka pustit do domu, protože pak začne počítat, kolik ušetříte, neřekne vám pravdu nebo celou pravdu, něco mu podepíšete nebo po vás chce rovnou peníze jako zálohu.

Správně bychom nikoho takového neměli k sobě pouštět. Co by tedy měla paní Nováková říct? Má tři možnosti: „Děkuji, ale do bytu vás nepustím, všechny mé faktury máte ve firmě. Pokud něco chcete, nechte mi tady kontakt a nabídku, já vám zavolám, až se poradím. Pokud podvodník řekne, že nabídka platí pouze dnes, nebo dočasně, na takového vemte klacek a žeňte ho, je to podvodník. Nehledě na to, že v mnoha městech je takovýto podomní prodej zakázán,“ doporučuje Antonín Křoustek.

Dále je možno požádat příchozího o občanská a služební průkaz, nechat ho čekat za zavřenými dveřmi a jít zavolat na bezplatnou zákaznickou linku, abychom si ho ověřili. Pokud se lekne a utíká, také je to jasný podvodník.
Jinou možností podvodu je firma s údajnou opravou elektroinstalace, která jde takzvaně přeměřit napětí v zásuvkách. Antotnín Křoustek varuje: „Strčí seniorovi nějaký měřák, tomu to věrohodně bliká, ale cizí člověk mu mezitím chodí po bytě a hledá peníze. Úspory najde, sebere je, rozloučí se a v některých případech si ještě řekne o další částku za přeměření.“

Nejjistější možností je jakýmkoli cizím lidem odpovědět: „Já tady nebydlím, a dovnitř vás pustit nemůžu, na shledanou. To je velice osvědčené, to na ně platí a podvodník odchází s nepořízenou,“ ujišťuje Antonín Křoustek.

Chat s Antonínem Křoustkem

autor: dak
Spustit audio