Nebojí se dělat si ze sebe legraci. Babinec z Věžnice dokonce vstoupil i do obecní politiky

7. únor 2018
Babinec, Věžnice

Když se dá dohromady pár ženských, tak člověk nikdy neví, jak to dopadne. Ve Věžnici na Havlíčkobrodsku to dopadlo výborně. Ženy založily Babinec, vzaly kulturu do vlastních rukou, a od té doby to v obci žije.

„Babinec vznikl v roce 1999, a to tak, že když se dostavěl kulturní dům, tak se tady udělal sraz rodáků, a starosta svolal ženský, který by chtěly pomáhat,“ popisuje okamžik, kdy to celé začalo Anna Chalupníková. Tehdy si parta žen tak sedla, že se rozhodla zůstat spolu. „Tak jsme si řekly, že si založíme nějakej spolek,“ dodává. Babinec má asi dvacet členek a nejsou to jen starší dámy. Věkový průměr jim snižují i dvacetileté.

Měly jsme radost, že se můžeme smát, a že jsou i lidi rádi

Spolek nazvaly Babinec a podle pravidel si i rozdělily funkce. Měly tak prezidentku, tiskovou mluvčí, finanční poradkyni, poradkyni prezidenta. Už z toho je zřejmé, že jim legrace není cizí, a co je hlavní: umějí si ji dělat i samy ze sebe. Po vzoru bab z jedné komedie Zdeňka Trošky si také říkají sestry. „Když se potkáme, tak už si jinak neřekneme, než ahoj sestro, jak se máš sestro, co děláš sestro,“ směje se jedna z žen.

Rozhodly jsme se přitáhnout lidi k nějaké kultuře

Po srazu rodáků se tak ve Věžnici pořád něco děje. „Rozhodly jsme se, že budeme chtít přitáhnout lidi k nějaký kultuře, protože do tý doby tady v tý vesnici nic nebylo,“ říká Anna Chalupíková. Babinec pořádá zábavy, různé výstavy, setkání starší generace a v neposlední řadě nacvičuje tance a scénky, se kterými vystupuje jako kulturní vložka na plesech a dalších akcích nejen ve Věžnici. Žádají si je i odjinud. Mezi jedno z nejúspěšnějších vystoupení patří půlhodinová scénka na motivy filmů Slunce seno jahody, na které je vidět, že si Babinec dal velkou práci i s kostýmy a kulisami.

Babinec vydával noviny a vstoupil do místní politiky

Babinec dokonce nějaký čas vydával své noviny. Ženy je nazvaly Babinec Times. „Jenom tak o nás, co chceme dělat, upozornit lidi na to, že by mohli přijít,“ říká exprezidentka Babince Marie Valentová. A v neposlední řadě také spolek zasáhl do obecní politiky. Ženám vadilo, že je zastupitelstvo jen jednostranné. Sestavily tak kandidátku a šly do voleb. V zastupitelstvu pak usedly tři členky Babince.

  • Životní styl
  • Publicistika