Naše výchova je středověká. Kritiky se učíme bát. Budujte sebedůvěru! Jak na to, radí Zdeňka Sládečková

10. leden 2023

Kritiku nemáme rádi, snažíme se jí bránit, popřípadě ji vytěsnit. Je třeba zvážit, zda a jak vůbec kritizovat, radí psycholožka v pořadu Dva na Dvojce. Naše výchova je středověká. Odmala slyšíme kritiku a učíme se jí bát. Proč systém výchovy neumí v dětech budovat sebedůvěru? Co dělat, když kritiku nezvládáme? A proč je dobrý trénink podívat se na jednání parlamentu?

„Pokud je naším cílem pozitivní, konstruktivní kritika, tak není dobré vypočítávat, co vše dělá dotyčný špatně. Lepší je vyjádřit podporu a říct, že každý máme nárok na chyby.  Kritika může být buď konstruktivní, nebo negativní, jejímž cílem je zranit a ponížit.“

Systém výchovy neumí budovat sebedůvěru

„V rodině odhalujeme svoje slabiny. A máme-li dobrého partnera, tak na ně nezaútočí. Jestliže přijde nějaká kritika, tak to ten vztah významně nabourá,“ upozorňuje psycholožka Zdeňka Sládečková. Jak tedy čelit kritice?

„Podívejte se párkrát na jednání v parlamentu. To je trénink. Ale bohužel jsou to kritiky nekonstruktivní,“ směje se Zdeňka Sládečková. „Pokud někdo kritiku neumí zvládnout, psychologové radí dát si čas, aby se člověk trošku uklidnil.“

Co tedy můžeme udělat pro své dítě, aby si vzalo z kritiky to smysluplné? „Jít výchovou proti systému. Ten po generace neumí v dětech budovat sebedůvěru a sebejistotu. Neměly by se bát říct: Tady jsem udělal chybičku, poraďte mi, jak to udělat líp. Je třeba vkládat informaci, že dítě je hodnotné a kritika není jeho ohrožení.“

Spustit audio

Související