Národní kulturní památka Kosárna. Malý český klenot leží uprostřed Karlovic
Karlovice mají zhruba tisíc obyvatel a leží kousek od Bruntálu v severozápadní části Moravskoslezského kraje. V centru obce stojí nevšední stavení s osobitou architekturou starou více než čtyři sta let. Jde o objekt Kosárny, který připomíná dlouhou tradici výroby kos, drátů a nejrůznějšího řemeslného a zemědělského nářadí.
Podle dochované datace na kabřinci byl objekt postaven v roce 1600. A to v době, kdy se v Karlovicích zpracovávalo železo z místních hamrů. Po zrušení železáren objekt koupil kosař Jan Michal Hartel, který jej rozšířil o hrázděné patro a vysoký krov, který byl rovněž obytný.
Celý areál, kde dodnes stojí také zděný chlév, špýchar a stodola se zahradou, ukazuje návštěvníkům, jak tady v minulosti lidé žili a pracovali. K vidění jsou tu expozice venkovského bydlení, mimo jiné s ojedinělou kolekcí dřevěného nábytku vytvořeného podle návrhu Dušana Jurkoviče, ale také expozice lesnictví a expozice starého zemědělského náčiní a strojů.
Muzeum Kosárna v Karlovicích, kterou spravuje bruntálské muzeum, se v roce 2014 dostala mezi prestižní společnost národních kulturních památek. Otevřeno má v průběhu hlavní sezóny od dubna do října každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Hrad už se soudu dvakrát ptal, co se děje. Speciálové si bez vysvětlení nepřišli pro abolici ani usnesení
-
Trumpova administrativa začala likvidovat Hlas Ameriky. Stanici musí opustit 85 procent personálu
-
Obranná linie, zákopy i plot proti nelegální migraci. Jak Pobaltí a Finsko chrání východní křídlo NATO
-
,Musíme se postavit za Tchaj-wan, jinak to dopadne špatně.‘ Denemarková chystá novou knihu