Najít neznámé tváře je v době sociálních sítí čím dál těžší, říkají o dramaturgii festivalu Zámostí Třebíč jeho pořadatelé

28. květen 2024

Historie festivalu Zámostí Třebíč sahá do roku 1997. Parta nadšenců tenkrát u piva vymyslela, že udělá festival. Poprvé a naposledy se tenkrát uskutečnil v bývalé fabrice v Židovské čtvrti.

Od roku 1998 se festival přesunul na louku pod zámek, kde se letos uskuteční i jeho 25. ročník. Ten se bude konat v termínu od 7. do 8. června.

Od roku 2013 má festival nové pořadatele, kteří k těm zakládajícím nemají až tak daleko. „Mimo jiné jedním členem té party byl můj otec. Stejně tak jako otec Davida Šťastného mého dalšího kolegy. Takže my jsme od nich ten festival v roce 2013 převzali,“ vysvětluje současný pořadatel festivalu Zámostí Třebíč Dan Janík.

Program festivalu Zámostí Třebíč

I když se v roce 2013 změnila parta pořadatelů, festival stále čerpá z dobře nastavených základů. „My jsme vzali spoustu věcí, které byly dobře nastavené a fungovaly. A pokusili jsme se to celé nastartovat a oživit, ale nechat si to gro,“ pokračuje Dan Janík.

Přesto se nová generace pokusila festival posunout. „Paradoxně od roku 2013 se festival začal trošku vracet do roku 1997 a na festival se začali vracet alternativní umělci a spíš nekomerční hudební projekty hudební,“ upřesnil kolega Dana Janíka Marek Mijovič. „Samozřejmě v dnešní době, kdy jsou sociální sítě a prostě všechny Facebooky, Instagramy, je to dost těžké, aby někdo o někom nevěděl. Takže to hledání alternativních projektů je čím dál horší,“ dodává.

Z těch známějších jmen se návštěvníci festivalu můžou těšit například na Jordana Haje a Emmu Smetana, kapelu Poletíme? Nebo Tata Bojs. Součástí programu budou i světelní instalace a muzikanti v ulicích.

autoři: Hela Dvořáková , hoch
Spustit audio