Nahrávací studio RMF Evolution Records pomáhá Romům s jejich cestou ke slávě

11. leden 2022

Skládají texty, nahrávají singly a natáčí videoklipy začínajícím romským umělcům, kteří by si za jiných okolností nemohli plnit své sny. S kým by v budoucnu chtěli spolupracovat a jakým dalším směrem se vydat prozradil zakládající člen romského hudebního vydavatelství RMF Evolution Records Filip Kaleja

„Naše studio vzniklo po domluvě tří přátel, kteří měli zkušenosti v hudební oblasti. Nahrávání u nás využívají umělci, kteří by jinak neměli možnost tvořit hudbu profesionálně. Nechtějí jít cestou různých talentových soutěží, naopak. Chtějí si cestu ke slávě vyšlapat sami, i když vědí, že není vůbec jednoduchá a televizní účast by jim přinesla prakticky okamžitě slávu a pracovní příležitosti.“

Do nahrávání singlů a videoklipů vkládají vlastní finance. A to jen proto, aby se romští interpreti zviditelnili na hudební scéně a jejich tvorba se začala běžně objevovat v rádiích.

„My jsme tady v Ostravě snad jediní, kteří zadarmo točíme Romům videoklipy a snažíme se je prosadit na hudební scéně. A daří se nám to. Řada z nich se objevuje na různých společenských akcích.“

Vedle singlů plánují vydat i celá hudební alba.

„Nejčastějšími žánry jsou rap a R&B. Nebráníme se ale ani ostatním, jako je pop a rock. S některými z našich svěřenců máme v plánu natočit zkrácené album s několika skladbami.“

Prosadit se na hudební scéně nebylo zpočátku pro začínající hudební vydavatelství vůbec jednoduché.

„Měli jsme problém vůbec někoho najít tak, aby v nás měl důvěru a začal s námi spolupracovat. Dnes se povědomí o RMF rozšířilo natolik, že si můžeme vybírat, s kým budeme pracovat. Spolupracuje s námi známý kameraman David Element a další nadšenci, stejně jako jsme my.“

„Naší tvorbu chceme dělat osvětově. Tedy jinak, něž jak jsou lidé zvyklí. Chceme, aby texty písní oslovovaly nejen mladé, ale i starší generace. A to jak Romy, tak i majoritu.“

Svou práci šíří především na sociální síti.

„Naše hudební umělce preferujeme hlavně na YouTube, Facebooku, Instagramu či TikToku, kde máme veliké úspěchy. Bohužel z toho zatím nemáme žádný výnos, který by nám pomohl v naší práci.“

V budoucnu by rádi působili nejen jako profesionální hudební vydavatelství soustředící se především na romské začínající umělce, ale také jako organizátoři kulturních a společenských akcí v Ostravě:

„Momentálně spolupracujeme s romskými kapelami jako je Gipsy Milan, Gipsy Sociálka, Duo Boys. Umělci, kteří by nám mohli pomoct se posunout kousek dál v naší tvorbě. V budoucnu bychom rádi oslovili například Jana Bendiga nebo Hard Rica z Ostravy, který se dost zviditelnil a je ukázkou talentu, který si svůj sen splnil. Nicméně bych RMF rád posunul dál, jako Klub ostravské noty, což je naše nová nezisková organizace. V Ostravě není dost kulturních akcí, na kterým bychom naše talenty mohli představit.“

autor: Rena Horvátová
Spustit audio