Na Vysočině roste i vzácná houba čaga sibiřská. Najdete ji na jedné z tisíce bříz

4. červen 2024

Skalní houbaři a mykologové nehledají jen hříbky, lišky, ryzce nebo bedly v mechu a jehličí našich lesů. Rozhlížejí se i po kůře stromů. Tam totiž rostou houby, kterým se přisuzují i léčivé účinky. Jednou z nich je čaga sibiřská.

Obalování sírovce

Členové Spolku pro ochranu přírody Pelhřimovska se pravidelně scházejí v kuchyni turistické ubytovny v Červené Řečici a zpracovávají své houbařské úlovky. Na jaře, ještě před hlavní houbařskou sezónou, se zaměřují na houby nepříliš známé.

"Tady leží menší část sírovce žlutooranžového. Větší část už se vaří," říká Petr Marek a ukazuje na hromadu jasně žlutooranžové houby, která svým tvarem připomíná choroš. Oproti choroši je to ale houba jednoletá. "Nejčastěji to nacházím na švestkách, třešních a dubech," říká s tím, že ze sírovec usmaží v trojobalu jako řízek. Je třeba dodat, že sírovec Petr Marek ořezal z jednoho stromu, a houby je plná bedna.

Sírovec žlutooranžový

Jen na jedné z tisíce bříz je možné i na Vysočině najít dřevokaznou houbu, která se stala vyhledávanou komoditou pro léčitelství. O čaze sibiřské se říká, že je to královna všech hub, a prý je i zárukou dlouhověkosti. "Čaga sibiřská, česky rezavec šikmý. Sbírá se to z bříz, roste to spoustu let," říká Petr Marek, a na fotografii ukazuje, jak vypadá čaga na stromě. Neznalý člověk by si ji mohl snadno splést s nádorem na kmeni stromu. Čaga se suší a poté strouhá na jemný prášek. Z toho se připravuje čaj.  

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.