Na svém fotografování hledám to pěkné, i když se lidem často zdají mé fotografie drsné

2. červenec 2020

K fotografování ho přivedl tatínek, ve skrytu duše celý život toužil být pedagogem. Světoznámý fotograf Jindřich Štreit byl hostem Hely Dvořákové.

Jindřich Štreit vyučuje fotografii na Slezské univerzitě, většinu času ale fotografuje. „Pracuji na svých projektech, které jsou dlouhodobé. Téma se snažím fotit dlouho, třeba jednu vesnici jsem fotil 10 let.“

Pozitivní vztah

„Jsem člověk, který potřebuje mít pozitivní vztahy. Když někoho fotím, s těmi lidmi potřebuji navázat dobré vztahy, které pak přetrvají roky. Lidé mi říkají, že mé fotografie jsou drsné. Je ale za nimi to pozitivní,“ řekl dále v rozhovoru.

Mistr Štreit fotí desítky let v českých věznicích, začal už v 90. letech v Pardubicích. „Je to těžké téma, náročné podmínky. Fotil jsem takový soubor o drogové závislosti, snažil jsem se zachytit také práci kaplanů a kněží ve věznicích, o které se moc neví.“

„Jsem sestra“

Další téma, které Jindřich Štreit fotografoval, jsou zdravotní sestry, jejich práce, jejich život, emoce. „Fotil jsem na urgentním příjmu olomoucké fakultní nemocnice a tam to vzniklo. Chtěl jsem ukázat tu náročnost, neuvěřitelnou zodpovědnost.“

Putovní výstava je ke zhlédnutí v Jihlavě.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.