Na legendární pražský koláč s vanilkovým krémem a křupinkami rozkoše od Jany Kučerové přivábíte i sousedy
V kuchyni u paní Jany Kučerové v Lázních Toušeni jsme pekli dva velké kynuté pražské koláče s poctivou dávkou vanilkového krému, který voněl až k sousedům. Když si vezmete kousek, začnete přemýšlet, že zbytku rodiny nenecháte ani drobek. Měli byste si ho zkusit upéct.
Postup
- Na 2 koláče:
- 250 g hladké mouky
- 250 g polohrubé mouky
- 30 g droždí
- 60 g třtinového cukru
- 150 ml vlažného mléka
- špetka soli
- 1 vejce
- 1 žloutek
- 200 g majonézy (nejlépe domácí)
- 1 vanilkový cukr nebo ½ lžičky vanilkové pasty
- olej na vymazání mísy
- 1 vejce na potření
- Na drobenku:
- 50 g hrubé mouky
- 50 g krupicového cukru
- 30 g másla
- ½ lžičky mleté skořice
- Na vanilkový krém:
- 500 ml mléka
- 100 g krupicového cukru
- 2 balíčky vanilkového pudinku (80 g)
- 130 g změklého másla na kostičky
- 50 ml vaječného koňaku
- 200 ml smetany ke šlehání (min. 33 % tuku)
V míse smícháme hladkou a polohrubou mouku, trochu cukru, rozdrobené droždí a vše zalijeme polovičkou mléka. Lehce promícháme, přikryjeme a necháme asi tak 10 až 15 minut vykynout kvásek.
Po čtvrt hodině přidáme do mísy s kváskem zbytek vlažného mléka, půl lžičky vanilkové pasty nebo vanilkový cukr, cukr krystal, domácí majonézu, špetku soli, vejce a žloutek. V robotu s hnětacími háky necháme směs prohníst 10 minut (stačí stupeň jedna až dva), aby vzniklo krásně hladké těsto.
Z robota přendáme těsto na vál, zpracujeme ho lehce do kuličky a přemístíme do olejem vymazané mísy. Přikryjeme fólií a necháme kynout 1 hodinu. Těsto téměř ztrojnásobí svůj objem.
Těsto na vále rozdělíme na dvě poloviny a zakulatíme do pevných bochánků. Ty přeneseme na plech vyložený pečicím papírem, trošku je dlaní zploštíme a necháme kynout dalších 30 minut.
Mezitím si připravíme drobenku (žmolenku). Do misky nasypeme hrubou mouku, cukr, přidáme máslo a mletou skořici. Všechno to promneme rukama. Začnou se dělat žmolky, proto tomu někdo říká žmolenka.
Nakynuté bochánky potřeme rozšlehaným vejcem a bohatě posypeme drobenkou. Vložíme do trouby a pečeme při 170 °C asi 20 až 25 minut dozlatova.
Připravíme si krém. Ve 150 ml vlažného mléka si metličkou rozmícháme 80 g vanilkového pudinku.
Na plotně si ohřejeme 350 ml mléka. Dáme do něj cukr a mícháme až k bodu varu. Když se mléko začne vařit, přilijeme pudinkové prášky rozmíchané v mléce. Pudink provaříme asi 2 minuty. Hotový pudink vylijeme do misky, zabalíme do fólie a necháme vychladnout.
Potom do pudinku zašleháme změklé máslo s panákem vaječného koňaku.
Zvlášť vyšleháme šlehačku a po lžících na do ní zlehka vmícháme vanilkový krém. Necháme ho chvíli vychladit.
Až bude koláč úplně zchladlý, tak ho prořízneme a pomocí cukrářského sáčku ozdobíme spodní díl krémem a přiklopíme horním dílem koláče.
Jana Kučerová
Recept je z časopisu z 80. let. Maminka paní Kučerové si ho upravila podle své potřeby a od té doby jej doma dělají. Paní Kučerová ho pekla pod dohledem své maminky, která si tak s námi užila natáčení.
Tahle návštěva byla jako návrat k babičce do malého domečku. Vonělo to tam sladkým i dobrým jídlem na plotně. Ochutnali jsme domácí bublaninu i guláš se zeleninou. Popovídali jsme si s maminkou paní Kučerové a prosmáli se celým odpolednem. Bylo to úžasné.
Související
-
Pražský koláč by nejspíš chutnal i Brigitte Bardot
Autorem slavného koláče tarte tropézienne byl polský cukrář Alexandre Micka. Zamiloval se do Saint-Tropez, města na francouzské riviéře.