Na hudbu musíte mít čas, říká frontman jihlavské kapely XIII. století Petr Štěpán

26. srpen 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Petr Štěpán, frontman kapely XIII. století

Rádi jezdí do Polska, koncertují v Německu, hráli i v Rusku. „V Polsku jsme poprvé hráli tuším v roce 1999, pak už to šlo samo. V Polsku nás hráli místní rádia, hudební dramaturgové si nás našli sami. Pozvání na první festival nás překvapil, vůbec jsme nevěděli, že jsme tam tak populární,“ rozvyprávěl se frontman jihlavské rockové kapely XIII. století Petr Štěpán v Dobrém dopoledni.

Zajít si na jejich koncert na Vysočině je spíš vzácnosti, výjimku udělají na prvním rockovém festivalu JihlavaArt. „Jsme zvědaví, jak to dopadne, kolik přijde lidí, jak se sejdou, jaká bude atmosféra, uvidíme. Na Vysočině moc nehrajeme, ne nadarmo se říká, že doma není nikdo prorokem. Hrajeme radši jinde. Na Vysočině není dobré publikum, a Jihlava je v hodně věcech specifická, publikum je tady studené, není to správné rockové publikum. To správné poznáte, kdy energie jde napřímo k lidem,“ vysvětluje Petr Štěpán, frontman XIII. století.

Podzimní sérii počasí zahájí v Polsku a zakončí v Německu

Členové kapely XIII. století se v žádném případě nechovají jako rockové hvězdy, ale jednu podmínku si pro své koncerty kladou. „Pokud to alespoň trochu jde, přejeme si, abychom hráli, až se setmí, abychom mohli využívat světelné efekty. Na JihlavaArtu hrajeme od půl jedenácté, to je pro nás ideální čas.“

Petr Štěpán nerad používá slovo turné, ale právě na festivalu JihlavaArt podzimní koncertní šňůru začínají. „Po festivalu budeme mít 14 dní přípravu a na druhou polovinu září odjíždíme do studia, kde budeme až do konce října. Po návratu ze studia asi 14 dní přípravy a pak bohatá série koncertů. Začínáme v Polsku a končíme v listopadu v Německu,“ přibližuje plány XIII. století Petr Štěpán.

Znají mé reakce, když nejsou na zkoušku připravení

Přes léto kapela lenošila, sedm týdnů odpočívali. „Už jsme začali zkoušet, výborný, lidi byli odpočatí, zkoušky nám docela jdou, takže dobré. Trvám na tom, aby byli připravení, aby zahráli, co mají. Znají mé reakce, když to tak není,“ významně zvedá obočí kapelník XIII. století Petr Štěpán.

Petr Štěpán i po pětadvaceti letech stále skládá, píše texty, také povídky. „Já se v noci budím, nebo nemůžu usnout. Musím vstát, jdu do obýváků, zapnu klávesy, a dokud ten nápad nezpracuju nebo si nenahraji alespoň na diktafon, jinak mi to v té hlavě pořád zní.“

Bez pomoci by skládat nemohl

„Na hudbu musíte mít čas, hudba chce čas, když máte skládat, nebo psát texty, to všechno chce čas. Někdy se stává, že přes všechno to zařizování a telefonování, protože naše kapela nemá manažera, ani ji nezastupuje žádná agentura, na tvoření nemá čas, ale naštěstí mi skvěle pomáhá moje manželka a ruku k dílu přiloží i můj bratr Pavel, bez nich by to nešlo,“ přiznává Petr Štěpán.

autor: Tamara Pecková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...