Na Filozofické fakultě UK byl představen nový výukový materiál pro studium romštiny

29. září 2021

V rámci akce Romani Romanes! se na Univerzitě Karlově mluvilo pouze romsky, s částečným tlumočením do angličtiny. Zástupci pražského semináře Romistiky a švédské univerzity Södertorn ve Stockholmu představili materiál pro výuku romštiny. Romisté Markéta Hajská a Jan Červenka vysvětlují, co materiál obsahuje a pro koho je určen.

„Základem výukového materiálu jsou videa, na základě kterých jsou vytvořena cvičení. Tento materiál vznikal nejenom u nás, ale podle našeho vzoru i ve Švédsku. Natáčeli videa na podobná témata, ale ne v romštině, kterou se mluví u nás, nýbrž v kalderaské romštině.“

„Materiály jsou všechny dostupné na internetu. Mají vést rodilé mluvčí, talentované, kteří mají pedagogický talent, aby si trochu rozšířili znalosti. Rodilí mluvčí se kromě studentů, kteří studovali u nás, viz například Iveta Kokyová, nikde neučili romskou gramatiku.“

Vytvořené materiály romští i neromští vyučující vyzkoušeli v praxi. Iveta Kokyová byla jednou z těch, kteří v hodinách romštiny se studenty romistiky hovořili výhradně romsky.

„Výuka sice probíhala online, ale ve velmi úzkém, až familiárním okruhu. Probírali jsme v romštině například osobní témata. Nikdy předtím jsem o svých problémech takhle nemluvila, až během této výuky, kdy jsem se otevřela a začala jsem o sobě mluvit.“

Materiál je jedním z výstupů 3letého projektu s názvem RomStudUni, na kterém spolupracovaly hned čtyři evropské univerzity, kde se vyučuje romština nebo obory zaměřené na romskou tématiku. Kromě Univerzity Karlovy jde o univerzity ve Švédsku, Finsku a Maďarsku.

„Přijeli k nám na návštěvu vyučující z univerzity Södertorn. Kirill Kozhanov, který je hlavním partnerem tohoto projektu a hlavním realizátorem na švédské straně. Dále kalderašská Romka Angelina Dimiter Taikon, která se na této univerzitě věnuje vzdělávání Romů a je aktivistkou v romské otázce.“

autor: Markéta Skočovská
Spustit audio