Na dovolenou autem: Rakousko

26. červen 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dálnice A23, Vídeň, Rakousko
0:00
/
0:00

Prázdninový motoristický seriál zahajujeme v Rakousku. V zemi, kam řada Čechů vyráží za vysokohorskou turistikou. Především tudy vede trasa k Jadranu. Na co se cestou připravit?

Cestu do Rakouska řidičům už v Česku znepříjemní nedostavěná dálnice D3 směrem na Dolní Dvořiště. A na dé jedničce o prázdninách přibydou další omezení. Proto pokud nechcete stát v dlouhých kolonách, dobře si naplánujte čas odjezdu na dovolenou.

Kdy se vydat na cestu?

„Dá se vyrazit buďto ve čtvrtek nebo v pátek ráno. V pátek odpoledne nedoporučujeme. V sobotu už vůbec ne. A pokud chcete, dá se jet v neděli. Ta bývá volnější. Naopak druhá strana, je lepší vyrazit v pátek směrem nazpátek do republiky. V sobotu opět tragédie. Pokud chceme bez nějakých komplikací, tak pondělí nebo pátek,“ radí mluvčí Ústředního automotoklubu Petr Vomáčka.

Čtěte také

Rozkopané silnice i v Rakousku

Ani v Rakousku se komplikacím v podobě uzavírek a omezení nevyhnete, upozorňuje Vomáčka: „Jedno omezení, které blokuje provoz – je otázka, jak se stihne položit finální povrch – je dálnice, která se staví od Mikulova směrem na Vídeň. Dále pak jsou dvě omezení na dálnici A2, která vede směrem od Vídně na Štyrský Hradec. A také ve Vídni samotné je v současné době zbouraná půlka mostu na hlavním průtahu městem, což je A23.“

V místech omezení by si řidiči navíc měli dávat pozor na rychlost. Jednak kvůli radarům, které jsou zde umístěné. A dobré je taky sledovat proměnné dopravní značení. To upravuje rychlost podle intenzity provozu.

Dopravní problémy ve Vídni

Nejhorší dopravní situace je v Rakousku tradičně v okolí Vídně, přibližuje Petr Vomáčka: „Ta Vídeň v dopravní špičce, dá se říci, že téměř zkolabuje přes léto. Výjimkou byly akorát noční hodiny. A vloni vlastně ve Vídni i v nočních hodinách to téměř uzavřeli dálnici. Byl jenom jeden pruh průjezdný. Takže i tak se tam tvořily dlouhé kolony. A pokud se stane nějaká dopravní nehoda, tak vůbec není problém v Rakousku, když je kolona čtrnáct, patnáct kilometrů.“

Mnohem klidnější provoz se dá očekávat na dálnici směrem na Salzburg a potom dál na Villach.

Pozor na vysoké pokuty

Všude v Rakousku nezapomínejte dodržovat dopravní předpisy. Pokuty po návratu z dovolené totiž mohou přijít nejen za překročení rychlosti, ale taky třeba za chybějící nebo poškozenou dálniční známku.

Rakouští policisté bývají přísní.

„Rakousko už má druhým rokem zavedený systém, kdy slepíte-li tu dálniční známku a znovu jí nalepíte, ona se tím zbaví takových speciálních znaků. Okamžitě rozeznají, že ta známka byla přelepovaná, byla překupovaná. A za samotný fakt, že nemáme dálniční známku, už nám hrozí 120 € pokuta,“ upozorňuje dopravní expert Igor Sirota.

Mnohem vyšší pokuta, a to až 5000 €, nebo dokonce odebrání řidičského průkazu vám v Rakousku hrozí za špatný technický stav vozidla.

autor: Jan Pastor
Spustit audio