Mytí rukou má svůj světový den. Děláme v něm chyby

2. květen 2017
Dobré odpoledne

Světový den hygieny rukou připadá na 5. května. „Je to kampaň, kterou pořádá Světová zdravotnická organizace a upozorňuje na význam mytí rukou, jako rozhodujícího preventivního opatření při přenosu infekčních onemocnění. Může se zdát, že jde o velmi prostou činnost, ale dodržování hygieny rukou je celosvětovým problémem. A týká se to i naší republiky,“ říká epidemiologická sestra jihlavské nemocnice Petra Vavřinová.

Při zdánlivě obyčejném mytí rukou děláme často chyby. „Největší chyby jsou, že si dáme malé množství tekutého mýdla nebo si ruce umýváme jen krátkou dobu, špatnou technikou nebo dáme mýdlo na suchou pokožku. Dávkovač tekutého mýdla bychom měli stlačit nejméně dvakrát,“ radí epidemiologická sestra a přidává správný postup: „Nejprve ruce navlhčíme, potom naneseme tekuté mýdlo a umýváme dlaně o sebe, potom hřbety rukou, dále propleteme prsty, pak uděláme takzvaný zámek. Oba palce vymýváme zvlášť a končíme na středu dlaně.“

Mýdlo po rukou roztírejte půl minuty

Další chybou je, že ruce s mýdlem hled vložíme pod proud vody. „Mnout mýdlo na rukou bychom měli zhruba třicet sekund. Teprve potom opláchnout vodou. V zimních měsících se po osušení doporučuje natřít krémem, jako prevence prasklin kůže.“

Den zdraví, nemocnice Jihlava

A jak často ruce mýt? „Ruce si myjeme vždy po příchodu domů, třeba po návratu z nákupu a z dalších veřejných míst, po toaletě, před, při a po přípravě jídla, při kašli, smrkání a kýchání, při kontaktu s osobou, která je nemocná, před a po ošetření drobných ran v domácnosti, po kontaktu se zvířaty a po manipulaci s odpadky. Těch situací je spousta,“ uzavřela epidemiologická sestra.

Bacily číhají v autobusech i na mincích a bankovkách

Mezi místa, kde číhá hodně původců nemocí, patří madla nákupních košíků, držadla v hromadných dopravních prostředích nebo kliky dveří, také mince a bankovky. Mobilní telefony, klávesnice nebo počítačové myši. A v neposlední řadě také splachovadla veřejných toalet.

Mytí může nahradit desinfekční prostředek

Dnes jsou běžně k dostání v lékárnách nebo drogeriích lahvičky s desinfekčními prostředky na ruce. Vhodné jsou třeba na cestách nebo v místech, kde nemáme přístup k mýdlu a vodě. „Desinfekce rukou může úplně nahradit mytí. Postup je obdobný. Naneseme desinfekční prostředek a stejnými pohyby rozprostřeme na všechna místa na rukou. Kůži už potom nemusíme nijak sušit ani oplachovat.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.