Myšlenka mostu přes pitnou přehradu Želivka zůstane patrně jen na papíře

7. listopad 2014

Lidé ze severozápadu Vysočiny, z okolí Ledče nad Sázavou, by rádi jezdili po velkém mostě přes přehradu Želivka do středních Čech. O velkolepém projektu přemýšlejí zdejší starostové už řadu let. Výstavbou největší zásobárny pitné vody v Evropě, vodního díla Želivka – Švihov, byl totiž tento dříve spojený region rozdělen.

„Významně se prodloužily některé vzdálenosti, musíme zkrátka objíždět celou vodní nádrž,“ řekl před časem Českému rozhlasu nezávislý starosta Kožlí Václav Husák. Most, který by překlenul údolí přehrady, by regionu výrazně pomohl. „Jsme o tom přesvědčeni,“ dodal Husák.

Myšlenka znovu ožila v těchto dnech, do Kožlí se sjeli politici a představitelé Povodí Vltavy. Generální ředitel státního podniku Petr Kubala dodává: „Vzhledem k režimu kolem přehrady to nevidím jako reálné. Nádrž je primárně určená k zásobování obyvatel pitnou vodou,“ řekl Kubala.

Velkým zastáncem stavby mostu je rodák z Kožlí, europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Dříve to býval spojený region, okres Ledeč. Stavbou přehrady se vazby zpřetrhaly, je nutné této části Vysočiny pomoci. Vrátí se to i na turistickém ruchu,“ dodal europoslanec s tím, že chce pomoci sehnat peníze z fondů Evropské unie.

autoři: mik , Daniel Burda , haj
Spustit audio