Muzeum Vysočiny má ve svých sbírkách inhalační přístroj z počátku dvacátého století
Muzeum Vysočiny nemá ve svých sbírkách jen vycpaná zvířata nebo obrazy úspěšných Jihlavanů. V policích skladů jsou i sto let staré předměty denní potřeby.
V rozsáhlých sbírkách depozitáře jihlavského Muzea Vysočiny je spousta zajímavých předmětů, které vypovídají o životě obyčejných lidí. Jsou tam kuchyňské pomůcky, ale i staré vysavače, pračky a rádia. V roce 2019 přibyl do sbírek nenápadný malý černý kufřík. „Nejvíce sbírkových předmětů se k nám dostane darem, někdy dárce zapomene nechat své jméno,“ říká správkyně sbírek muzea Ingrid Kotenová. Takový je i příběh kufříku s inhalačním přístrojem.
Kufřík s přístrojem INHALA obsahuje vše k jeho sestavení a plné funkci
„Přístroj je z počátku dvacátého století,“ říká Ingrid Kotenová, a otevírá kufřík. Je vyložený modrou látkou a v prohlubních leží dřevěný stojánek, žlutá skleněná baňka, gumový míček s hadičkou a skleněné nástavce. Zařízení je velmi podobné tomu, které Rudolf Hrušínský zkoušel ve známém filmu Postřižiny.
Přiložený návod k použití pomůže muzejníkům při katalogizaci sbírkového předmětu
V kufříku s inhalačním přístrojem je dokonce vložený i originální návod k použití. Je v něm nákres s popisem sestavení, i doporučení, pro koho je inhalování vhodné. „Je tu napsáno, že se jedná o nejnovější a nejmodernější přístroj, vyrobila ho firma HUMANA,“ čte Ingrid Kotenová. Návod k použití také velmi pomůže při katalogizaci předmětu v muzejních sbírkách.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.