Modelář z Jihlavska vyrobil stovky hradů, zámků, lodí i aut z papíru. Začínal s ábíčkem
Říká se, že když si chlap hraje, nezlobí. František Nevosad z Jihlavska musí být zřejmě nejhodnější. Je to papírový modelář a hrady, zámky, ale i různá vozidla lepí od dětství. Má jich stovky.
"Začal jsem lepit asi před čtyřiceti lety," vzpomíná František Nevosad. Tehdy jako malý kluk začínal modely z časopisu ABC, které většinou vytvářel architekt Richard Vyškovský. O mnoho let později se s ním na jedné z modelářských výstav i osobně setkal. František Nevosad se nijak nespecializuje. "Stavby, autíčka, formule, úplně všechno," říká s tím, že první výtvory už doma nemá. "Já jsem dřív používal lepidlo kanagom, to se všechno zkroutilo, vyházel jsem to." I tak má dnes ve své garáži stovky krabic s hotovými modely.
"Prohlídnu si to do detailu, prolistuju, pak začnu základama, postupně jednu stěnu, druhou stěnu," popisuje postup. Složitějších modelů si František Nevosad kupuje hned několik. Když se pak náhodou něco nepodaří, vezme si díl z jiné složky. Některé stavby má i v několika velikostech. "Zvětšuji to na kopírce," říká, a ukazuje na model známé chaty Maměnka z Pusteven, kterou slepil i ve výšce metr a půl. Ve své sbírce má modelář i některé stavby z Vysočiny, například rozhlednu Babylon, a má připravenou i jihlavskou bránu.
Související
-
O historii Třebíče se zajímá od dětství. Staré fotografie sdílí na internetu a hledá k nim příběhy
Zdeněk Prukner sbírá všechno, co s Třebíčí souvisí, z nejstarší minulosti až do roku 1989. Rád se po místech, kudy historie šla, také prochází.
-
Kniha je pro nás splněný sen. Autoři popsali příběhy havlíčkobrodských hokejistů
Ladislav Krov působí jako technolog v tiskárnách, Richard Wagner je sportovní komentátor a fotbalový propagátor. Oba pány pozvala Hela Dvořáková do Dobrého dopoledne.
-
Muflon překusuje kabely a žere papír. I takové zvířecí příběhy mají na stanici v Pavlově
Stanici ochrany fauny v Pavlově u Ledče je letos deset let, přesněji neziskové organizaci, která ji provozuje, je deset let. Jinak je místo o dvacet let starší.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.