Místo stovek lidí pouze 43. V havlíčkobrodském kostele si při půlnoční přáli hlavně naději

25. prosinec 2020 06:00

O Vánocích často navštěvují kostely i ti, kteří tam běžně nechodí. Letos je ale kapacita bohoslužeb kvůli pandemii koronaviru omezená.

Lidé přichází během dne, ale také na půlnoční bohoslužby. Masově navštěvované mše jsou ale omezené kvůli koronaviru.

Betlémské světlo

„Tady přicházíme k betlémskému světlu. Je to světlo, které bylo zapáleno v Betlémě a rozšířilo se do celého světa. Nám ho přinesli havlíčkobrodští skauti,“ popisoval farní vikář z Havlíčkova Brodu Petr Soukal jedno z míst v kostele.

Pro plamínek z Betléma si lidé na Štědrý den chodili. Včetně paní Marie s rodinou. „Chceme se podívat na Jezulátko, podívat se na betlém a vzít si betlémské světlo domů. Je to naše každoroční tradice.

Naděje, víra

Do kostela přišli odpoledne také proto, že se jim nepodařilo zarezervovat místo na bohoslužbu. Počet byl totiž omezený. Vánočních bohoslužeb se mohlo zúčastnit 43 lidí. „Od neděle 27. těch lidí může být pouze dvacet,“ dodal Petr Soukal.

V Havlíčkově Brodě se během Štědrého dne konají dvě bohoslužby. Ta první je primárně pro děti a ta večerní, letos posunutá na jedenadvacátou hodinu je jako půlnoční. „Rád bych popřál nám všem naději, abychom nebyli přemoženi skepticismem, strachem a abychom věřili, že společně to zvládneme.“

autoři: Daniela Brychtová , mik
Spustit audio