Mezinárodní festival dokumentů v Jihlavě se letos uchýlí do digitálního azylu

20. říjen 2020

Po čtyřiadvacáté a přeci jinak. Každoroční setkání tvůrců a příznivců dokumentárních filmů v Jihlavě zhatila pandemie koronaviru.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů se bude letos odehrát jen v digitálním prostředí. „Do poslední chvíle jsme přemýšleli, jak to udělat. Ta současná situace nám to ale znemožnila,“ řekl v Dobrém dopoledni ředitel festivalu Marek Hovorka. Naráží přitom na fakt, že součástí vládních opatření je i zavření kinosálů.

Plnohodnotná Ji.hlava

Letošní festival bude podle Marka Hovorky i přesto plnohodnotný. Dohodli se se všemi autory dokumentů na podmínkách a právech a filmy budou ke zhlédnutí v digitálním prostředí, tedy na internetu.

„My ten festival chystáme rok a snažíme se program nastavit tak, aby fungoval v té době, kdy festival probíhá. Jsou různá témata, která se vyvíjejí,“ dodal s tím, že posun termínu kupříkladu do dob bez současné karantény nepřipadá v úvahu.

On-line svět přinese naopak festivalu výhody, řekl dále Marek Hovorka. „Jsme schopni ty filmy nabídnout mezinárodnímu publiku on-line, což je výhoda. Bude to takový hybridní festival.“

Celý rozhovor si poslechněte v přiloženém audiu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.