Medicína se pořád bez dárců krve a krevní plazmy neobejde

30. leden 2020

Krev a krevní plazmu nikdo vyrobit neumí, nezbývá tedy než spoléhat na dobrovolníky – dárce, kteří své tělní tekutiny darují.

Hela Dvořáková pozvala do Dobrého dopoledne lékařku Simonu Hohlovou z jihlavského centra CaraPlasma.

Plazma, žlutá tekutina, se získává většinou za pomoci speciálního přístroje, který oddělí plazmu od zbytku krve a ten pacientovi vrátí zpět do těla. „Odebíráme od 650 do 860 gramů, podle hmotnosti pacienta.“

Šokové zmrazení

Plazma se po odběru šokově zmrazí a uchovává se v teplotě pod mínus 25 stupňů. „Plazma se využívá k různým medicínským účelům, například k léčbě hemofiliků.“

Simona Hohlová, lékařka

„Je dobré, aby pacient přišel darovat alespoň dvakrát, abychom měli dvoje negativní výsledky testů. Testujeme krví přenosné nemoci, jako je HIV, syfilis atd.,“ dodala lékařka.

Bezplatně nebo za peníze

Krevní plazmu lze darovat v nemocnicích, například v Pelhřimově, nebo v soukromém centru, kde dárce může získat hotové peníze. Bezplatné dárcovství umožňuje využít daňové odpočty, den volna v práce a dobrovolník získává od Červeného kříže plakety za odběry.

„U nás za odběr platíme, dárce se toho ale může zříci a potom má také nároky na daňový odpočet a volný den v práci, pokud to zaměstnavatel umožňuje.“

Celý rozhovor si poslechněte v přiloženém audiu.

Spustit audio