Lva v jihlavské zoo neuvidíte, má to jasné důvody

12. květen 2024

Lev je natolik charismatické zvíře, že ho řada zoologických zahrad chová. V jihlavské zoo ale tuto kočkovitou šelmu neuvidíte.

V jihlavské zoo lvi v minulosti k vidění byli. „Byli to lvi takzvaně zoologicky zahradní,“ naráží ředitel zahrady Jan Vašák na fakt, že lvi patří mezi zvířata, která se v zajetí poměrně dobře rozmnožují a v minulosti se připouštěly jednotlivé druhy mezi sebou. Vznikl tak druh, který nemá žádný geografický původ. „A to jsou zvířata, která by se asi chovat neměla,“ zamýšlí se Jan Vašák.

Lvi jako jediná kočkovitá šelma žijí sociálně. Proto je potřeba je chovat ve větší skupině. I přesto, že existují druhy lvů, o jejichž chovu by vedení jihlavské zoo uvažovalo, nemá pro ně podle Jana Vašáka natolik vhodné prostory, aby to nyní uskutečnilo.

autor: Simona Kubíčková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.