Lucie Šídová: Sexuální asistence může handicapovaným pomoct najít trvalý vztah

16. říjen 2018

Téma sexuality postižených lidí a seniorů v poslední době stále více rezonuje ve společnosti. Hostem Dobrého dopoledne byla Lucie Šídová z projektu Freya.

„Určitě se nejedná jen o sexuální služby. Obecně můžeme říci, že se to týká sexuality a vztahů. Asistentky se snaží klientům pomáhat pomocí edukace, povídání. Některé asistentky nabízí i sex, ale ne všechny. Pomáhají klientům vnímat jejich tělo a jeho potřeby,“ vysvětlila v úvodu Lucie Šídová.

Tabu téma

Dříve bylo téma sexuality handicapovaných lidí a seniorů trochu tabu. Do popředí se dostává až v posledních letech. „Dříve o tom média příliš nepublikovala. Já jsem se k tomu dostala v roce 2013, tehdy jsem pracovala v organizaci Rozkoš bez rizika a víc jsem pracovala se ženami, které poskytují placené sexuální služby.“

„Myslím, že sexuální asistence pomohla, jak je to kontroverzní, ale zajímavé téma, otevřít tyto otázky ve společnosti.“

Právo na sex

Lucie Šídová stojí za projektem Právo na sex. „Dostala jsem se k tomu vlastně náhodou, sešla se celá řada věcí. Pak jsem byla v Německu, kde jsem mohla celé téma studovat, později jsme to uvedli na jedné konferenci, ze které vznikly materiály, které se pak dostaly až do médií.“

Je to legalizace prostituce nebo není? „Odmítám toto tvrzení, je to právě se sexualitou. Ty rozdíly mezi asistentkou a klasickou sexuální pracovnicí vnímám tak, jako je rozdíl mezi psychologem, psychoterapeutem a psychiatrem. Všichni pracují s duší člověka, ale každý jinak.“

Pomoc k vztahu

Sexuální asistence může podle Lucie Šídové pomoci postiženým lidem i do vztahu. „Jsem o tom přesvědčena. Měli jsme případ klienta, který odvolal další schůzky se sexuální asistentkou, protože se odhodlal a našel si vztah, což je v pořádku,“ dodala.

Spustit audio