Lidé z Jamného musí pro pitnou vodu do cisterny. Z kohoutku ji nesmí pít ani po převaření

17. září 2020 06:00

Už týden jsou bez pitné vody obyvatelé Jamného na Jihlavsku. Tamní potrubí totiž znečistily bakterie natolik, že by lidé vodu neměli pít ani po převaření.

Všichni proto netrpělivě čekají na nové výsledky rozborů. K dispozici by mohly být už dnes.

U malé cisterny na návsi v Jamném potkáváme paní Miluši. S sebou má několik PET lahví, do kterých z nádrže na kolech stáčí ráno čerstvě dovezenou vodu. „Na pití a na vaření prostě, je to pro mě daleko, ale co můžeme dělat. Já má tady ty flašky dvoulitrový, chodím pro šest litrů na den. Já jsem vlastně sama, ale když jsou větší rodiny, mají to těžší.“

Znečištění zdroje

Podle nezávislého starosty Jamného Luboše Varhaníka ale dopad není jen na domácnosti. Absence pitné vody totiž uzavřela i místní mateřskou školku, která nemůže z hygienických důvodů fungovat. Na vině je znečištění zdroje. „Máme tam zvýšený výskyt bakterie a ta voda neteče pitná už od minulého týdne, tuším od středy.“

Podle starosty jde nejspíš o další z důsledků kůrovcové kalamity a zvýšené těžby dřeva v okolních lesích. Tam jsou totiž i obecní vrty, které teď nechrání hustý lesní porost. „Vrty jsou starší, tak dobře netěsní a také hladina té povrchové vody se i vlivem toho, že tam není les, který zadržuje vodu a tím, že letos bylo více srážek než v minulých letech, tak se nám tam bohužel dostává do těch vrtů.“

Třebíčsko

Jamné přitom není jedinou obcí, která musí podobné problémy řešit. Stejné potíže zaznamenala především na Třebíčsku Vodárenská akciová společnost, vysvětluje její mluvčí Iva Librová: „Problémy se objevují především u mělčích zdrojů surové vody, objevují se zejména v lokalitách, kde ty zdroje vody byly v minulosti chráněny lesy a zalesněním.“

V Jamném vrty i celý vodovodní řád pracovníci intenzivně čistí. A na základě nových výsledků rozborů pak obec rozhodne, jestli bude muset problém s nepitnou vodou řešit dlouhodoběji.

autoři: Tereza Pešoutová , mik
Spustit audio