Letošní Haškova Lipnice navazuje na velkolepou tradici lipnického festivalu

10. červenec 2012

V Tandemu nás zval Martin Hašek, pravnuk slavného spisovatele Jaroslava Haška, který si při své premiéře v éteru připadal jako při maturitě. Za svůj výkon dostal jedničku, byl stejně přesvědčivý, jako při své opravdové maturitě, kdy si z české literatury vybral, úplnou náhodou, dílo Jaroslava Haška.

Martinův pradědeček Jaroslav Hašek byl považován ve své době za anarchistu, bohéma, tuláka, na druhou stranu ale pracovitého člověka. Za svůj krátký život (zemřel ve čtyřiceti letech) toho prožil tolik, že by jinému nestačilo let devadesát. Na sklonku života se přestěhoval do Lipnice nad Sázavou, kde napsal většinu Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války. Na Lipnici je spisovatel pochován, má tam svůj pomník.
Od roku 1958 až do 1989 se v lipnickém amfiteátru konal velký festival Haškova Lipnice, kde zpívaly největší muzikantské hvězdy, Pavel Bobek, Naďa Urbánková, Václav Neckář... Martin Dvořák letos s odkazem na památku svého pradědy pořádá znovu festival Haškova Lipnice ve velkém. Více na www.haskovalipnice.info.

Spustit audio