Let Apolla 11 na Měsíc byl výsledkem politické rivality. Svět si připomíná jeho padesáté výročí

16. červenec 2019

Dvě nejvýznamnější mocnosti v polovině dvacátého století spolu soupeřily o prvenství v jednotlivých krocích.

Sovětský svaz dosáhl s první umělou družicí a s prvním člověkem v kosmickém prostoru dvou prvenství, Američané je chtěli předstihnout. „Zjednodušeně se to nazývá kosmický závod,“ připomíná Miloš Podařil v Dobrém dopoledni. 20. července 1969 se potom přistání na Měsíci a otisky prvních lidských kroků podařilo posádce Apolla 11 v měsíčním prachu zanechat.

Nejdříve vysypali odpadky

Jedné z nejsledovanější události dvacátého století - prvním lidským krokům na Měsíci - předcházelo něco, o čem se příliš nemluví, usmívá se Miloš Podařil: „Když modul přistál, kosmonauti z něj nejprve vysypali odpadky, a teprve potom slezli po žebříku. Dnes to vypadá symbolicky, ale tehdy rozhodně šlo o technické důvody, proč musely odpadky ven.“

Proč už se nelétá ani na Měsíc, ani na další planety? „Jedním z důvodů jsou peníze, protože každý vesmírný let je velice nákladný. Dále vyslat lidskou posádku do vesmíru je riskantní a do třetice se ukazuje, že pro vědecký výzkum jsou sondy bez lidí užitečnější a efektivnější,“ vysvětluje Miloš Podařil z Jihlavské astronomické společnosti.

Děti si také vystřelí raketu

Událost připomene Raketiáda: Cíl Měsíc právě 16. července od 15:00 do 19:00 hodin u cyklostezky v lokalitě Český mlýn v Jihlavě. V zábavném odpoledni se chystá fyzikální show, pozorování Slunce pomocí speciálních dalekohledů, výstava o misi Apollo 11 i možnost postavit a odpálit si vlastní funkční raketu.

Na den výročí připadá i částečné zatmění Měsíce

Jihlavská astronomická společnost zájemcům také umožní sledovat dnešní částečné zatmění Měsíce z jihlavské Brány Matky Boží.  Při maximální fázi zatmění, která nastane o půl dvanácté, bude severní část Měsíce ponořena asi z 65 % do zemského stínu. „Měsíc bude připomínat takovou lodičku nebo smajlík, úsměv,“ dodává Miloš Podařil. Návštěvníkům astronomického pozorování budou dalekohledy k dispozici už od deváté hodiny večer.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.