Kynice na Havlíčkobrodsku tři týdny po skončení karantény. Na návsi není živáčka

22. duben 2020 06:00
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kynice, Havlíčkobrodsko

Jen štěkání psů a občasný průjezd traktoru. Prázdná náves v Kynicích na Havlíčkobrodsku jakoby stále připomínala karanténu, která obec v polovině března úplně uzavřela.

Až po několika desítkách minut potkávám manžele Andreu a Michala Vosáhlovy.

„Tady ten život je úplně stejný jako byl. Nám ani nevadilo, že jsme byli čtrnáct dní zavření, tady stejně nikdo nechodí. Lidi si třeba jednou za týden nakoupí a musí vydržet,“ řekli manželé Vosáhlovy.

Osudná oslava MDŽ

I jim obrátila na začátku března život na ruby obecní oslava MDŽ. O jedenáct dní později nechali vesnici neprodyšně uzavřít hygienici kvůli výskytu nákazy koronavirem. Karanténa skončila před třemi týdny, lidi ale doma zůstávají dál.

„Kdyžtak jsou všichni na svých zahrádkách, co by tady dělali na návsi? Tady není krám, klub zavřený, tady se lidi prostě nesdružují,“ přibližují oba manželé. A podobný názor má i místostarosta Kynic Tomáš Francl. Podle něj se karanténa příliš nelišila od dodržování současných mimořádných opatření. I proto není v obci změna tak patrná. „Veškeré kulturní, sportovní akce, to je všechno je zrušené, takže my se ani nemáme kde potkat.“

Někteří jsou stále v karanténě

Jediná změna, kterou tak po skončení karantény Tomáš Francl vnímá, je v možnostech každého obyvatele. „Můžeme fungovat jinak. Můžeme si dojet do města, můžeme do práce. Samozřejmě lidi, co museli zůstat v té karanténě, tak v ní jsou, ale je to i pro ně příjemnější. My jsme museli jezdit na kraj vesnice. Takhle jim třeba nákup přivezou před vrátka a zas odjedou.“

Konec karantény celé obce tak alespoň zjednodušil zásobování lidí, kteří v izolaci z nařízení hygieniků museli zůstat. U obyvatel, kteří se v obci koronavirem nakazili, hygienici opakují testy.

autoři: Tereza Pešoutová , mik
Spustit audio

Související