Kraji Vysočina je dvacet let. Úřad bez kulatého razítka měl na začátku dva zaměstnance

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02426968.jpeg

Vysočina si v roce 2020 připomíná dvacáté výročí vzniku, i když administrativně nový kraj začal fungovat až o rok později.

Vysočina vznikla pomyslnou rukou zákonodárce jako spojení okresů tří bývalých krajů – Východočeského, Jihočeského a Jihomoravského. Kraj se nachází zhruba uprostřed České republiky, spojuje Čechy a Moravu.

Dva zaměstnanci

„Na začátku jsme seděli v budově Komerční banky v Jihlavě na náměstí, měli jsme dva zaměstnance,“ řekl v rozhovoru historicky druhý hejtman Miloš Vystrčil (ODS). To bylo ale až po podzimních volbách, ze kterých vzešlo první zastupitelstvo. Hejtmanem byl tehdy zvolen František Dohnal.

Zřídit účet…

„Pamatuji si, jak jsme se snažili zřídit účet, a banka chtěla kulaté razítko. František Dohnal ho tenkrát sháněl, nakonec to dobře dopadlo. Ty začátky byly trochu pionýrské.“

První zasedání zastupitelstva bylo 20. prosince 2000. „Konalo se v Moravských Budějovicích a seděli jsme u kulatého stolu. Byl to záměr, nikdo nebyl níže, nikdo nebyl výše. Chtěli jsme nastavit nějakou komunikaci mezi zastupiteli.“

Celý rozhovor s bývalým hejtmanem Milošem Vystrčilem a současným hejtmanem Jiřím Běhounkem (za ČSSD), který jsme vysílali 1. ledna 2020, si poslechněte v přiloženém audiu.

Spustit audio

Související