Kraj Vysočina dostal 546 žádostí o dotaci na hospodaření v lesích

Dřevorubci museli vykácet i smrky v lese u Nemošic

O krajskou dotaci na hospodaření v lesích se letos uchází 546 žadatelů. V součtu chtějí 30 milionů korun.

Jedná se o čtyřnásobek peněz v dotačním programu, který má lesníkům pomoci v boji se suchem a kalamitami způsobenými kůrovcem, větrem nebo sněhem. Jak novinářům řekl hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD), peníze se teď dostanou na 106 žádostí, jejichž schválení projednala krajská rada.

Peněz bude víc

Peníze pro lesníky ale kraj plánuje ještě podstatně navýšit. Dotaci by měl ve výsledku dostat každý žadatel, který vyhověl podmínkám dotačního programu. „Jde o splnění slibu, který jsme dali vlastníkům lesů. I Kraj Vysočina cítí potřebu pomoci majitelům a hospodářům v boji s následky kůrovcové kalamity,“ uvedl hejtman.

100 milionů korun

Už před dvěma týdny projednali krajští radní návrh opatření souvisejících se kůrovce a dopadů sucha. Zastupitelstvu navrhli, aby na ně z krajských rezerv uvolnili 100 milionů korun. Dotační titul zaměřený na hospodaření v lesích plánuje vedení Kraje Vysočina zopakovat ještě na podzim.

Kalamita

Lesy na Vysočině patří mezi nejzasaženější kůrovcem v celé zemi. Objem loni vytěženého dřeva kraj odhaduje na 4,5 milionu metrů krychlových, letos se podle něj může těžba i zdvojnásobit.

V dotačním programu Čistá voda, z něhož kraj letos plánoval rozdělit sedm milionů, byl menší převis. Z 65 doručených žádostí za 10,4 milionu Kč vyšly peníze na 47 zájemců.

V tomto programu kraj přispívá na přípravu projektů souvisejících se zásobováním pitnou vodou a čištěním vypouštěných odpadních vod, a také na ochranu před povodněmi nebo dopady sucha.

Spustit audio
zdroj: ČTK

Související