Kraj plánuje příští rok začít stavět jihovýchodní obchvat Jihlavy

29. srpen 2018 09:00

Na krajských silnicích Vysočiny by v příštím roce mohly začít stavby tří obchvatů za stovky milionů korun. Finišuje příprava jihovýchodního obchvatu Jihlavy, který bude měřit 5,4 kilometru.

V nejbližších měsících plánuje kraj vybírat dodavatelské firmy také na obchvaty Velkého Beranova u Jihlavy a Nového Veselí na Žďársku. Na všechny tři stavby by chtěl využít evropské dotace. Vyplývá to z údajů, které dnes poskytla vedoucí krajského odboru dopravy Hana Strnadová.

Z jihlavských ulic by měla nová část obchvatu v předpokládané ceně okolo půl miliardy Kč odvést tranzitní dopravu mířící na Žďársko a k dálnici D1 u Jihlavy ve směrech od Znojma i od Třebíče. Kraj už má pro stavbu nové části silnice II/602 vyjednané pozemky a územní rozhodnutí. O vydání stavebního povolení požádá na podzim. Stavba by mohla začít zjara a potrvá asi dva roky. „Pro Jihlavu je to velmi důležité a jsme rádi, že to takhle pokračuje,“ řekl lidovecký náměstek primátora Jaromír Kalina. Uvedl, že město na přípravě stavby, zvláště na vypořádání pozemkových záležitostí, s krajem spolupracovalo.

Velký Beranov

Podobně složitý a nákladný jako v Jihlavě bude obchvat Velkého Beranova, který je vzdálený od Jihlavy sedm kilometrů. Připravovaná nová část silnice II. třídy tam bude měřit 4,3 kilometru, obci pomůže od husté dopravy proudící mezi Jihlavou a Žďárem nad Sázavou, kde je i nájezd na D1, a také směrem na Velké Meziříčí. Výstavba potrvá 2,5 roku, začít by mohla také na jaře.

Nové Veselí

Obchvat Nového Veselí ležícího na spojce mezi Jihlavou a Žďárem nad Sázavou bude měřit 5,1 kilometru. I tato dvouletá stavba by podle Strnadové měla začít v příštím roce. V Novém Veselí bydlí 1300 lidí, dovolené tam tráví prezident Miloš Zeman.

Další stavby

Přípravy pokročily také u obchvatů Lukavce a Salačovy Lhoty na silnici II/128 v okrese Pelhřimov. Vykoupit se tam ale zatím nepodařilo několik posledních pozemků.

Na Vysočině je skoro 4600 kilometrů krajských silnic II. a III. třídy. Jejich letošní opravy a modernizace budou stát zhruba 1,2 miliardy Kč. Obchvaty teď kraj žádné nestaví, ale výhledově je připravuje na více místech. Jde například o Velkou Bíteš, Velké Meziříčí, Jaroměřice nad Rokytnou a Moravské Budějovice.

Další silniční obchvaty budou nutné i k tomu, aby bylo možné do Jaderné elektrárny Dukovany přepravit těžké díly nových bloků, které chce budovat firma ČEZ. Jde o obchvaty Brtnice, Zašovic a Slavětic. Vybudován by musel být včas i chystaný obchvat Okříšek.

zdroj: ČTK
Spustit audio