Koubová primátorkou a nebo někdo jiný? V Jihlavě probíhají povolební jednání

Volby Jihlava, výbava volebních místností
Volby Jihlava, výbava volebních místností

Jihlava se možná dočká své první primátorky. Možná ale také ne. Karolína Koubová, jednička kandidátky hnutí Fórum Jihlava, pomýšlí na nejvyšší křeslo.

Ovšem za předpokladu dohody s politickými partnery, a rovněž za situace, že vítěznému hnutí ANO nezbude nic jiného než opozice.

„My jsme to tak cítili už před volbami, i v kontaktní kampani. Ty lid, kteří volí nás, tak nás vnímají jako nějakou protiváhu a uděláme všechno proto, abychom to alespoň zkusili. Neříkáme, že to půjde, těch proměnných je tam více,“ řekla krátce po jednání s hnutím ANO Karolína Koubová.

Tou protiváhou je právě hnutí, které reprezentuje Radek Popelka. „Voliči takto rozhodli a úkolem nás politiků je takto se dohodnout, nebo udělat aspoň maximum pro možnou dohodu.

Široká koalice

Z výsledků voleb se rýsuje několik možností a kombinací, jak vytvořit v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu nadpoloviční většinu, která ze svého středu vybere primátora, popř. primátorku, zvolí radu města a bude schopná prosazovat svůj program, resp. průnik programů zúčastněných politických stran a hnutí.

Fórum Jihlava odmítá koalici s KSČM a SPD. Naopak se pokusí složit většinu s ODS, KDU-ČSL, sociálními demokraty a uskupením Žijeme Jihlavou.

Spustit audio

Související