Kotva a křídla: Horácká galerie v Novém Městě na Moravě chce návštěvníky propojit s kulturním dědictvím, které spravuje

24. červen 2024

Horácká galerie v Novém Městě na Moravě zažívá novou éru pod vedením Věry Staňkové, která od března 2021 stojí v čele této významné kulturní instituce. Publicistka, scénáristka, režisérka, školitelka a organizátorka přináší do galerie nový vítr a jasnou vizi, kterou shrnuje do svého motta „Kotva a křídla“.

„Kotvou“ Staňková symbolizuje pevné základy a stabilitu galerie. Zdůrazňuje důležitost péče o sbírky, které zahrnují přibližně 11 tisíc předmětů – sochy, obrazy, grafiky, fotografie, historický nábytek a malou kolekci autorského šperku. „Myslím si, že ta péče o ten dům a o ty zaměstnance, aby mezi nimi byla dobrá nálada, dobrá pohoda a dokázali potom tu atmosféru přenést i na ty návštěvníky, tak to je velmi důležité,“ říká Staňková.

„Křídla“ pak představují snahu galerii otevřít širší veřejnosti. Jedním z hlavních kroků v tomto směru byla organizace sochařské přehlídky Bienále „Sochy pod novoměstskou oblohou“, která se setkala s velkým ohlasem. „Je to krásný prostor ve městě, měla by vystoupit do veřejného prostoru,“ vysvětluje Staňková.

Pro Věru Staňkovou je důležité nejen prostředí zámku, kde galerie sídlí, ale i celková atmosféra a přístup k návštěvníkům. Galerie nabízí celoroční program se stálými expozicemi a třemi prostorami, kde se výstavy mění každé tři měsíce. Ročně zde proběhne až 15 výstav, což představuje značné množství práce. Kromě toho galerie pořádá různé kulturní akce – koncerty, besedy a další projekty, které obohacují kulturní život regionu.

Úzká spolupráce s městem Nové Město na Moravě umožňuje galerii podílet se na městských akcích a slavnostech, čímž se ještě více propojuje s místní komunitou. „Myslím si, že to spektrum odvážné hudby a potřeba populární věci je velmi pestré,“ dodává Staňková.

Horácká galerie pod vedením Věry Staňkové směřuje k tomu, aby byla nejen místem pro uchovávání umění, ale i živým centrem kulturního dění, které spojuje historii s moderním přístupem a oslovuje širokou veřejnost.

autoři: Hela Dvořáková , hoch
Spustit audio